Denizciler ve ailelerinin psikososyal sorunlarının sosyal hizmet bakış açısıyla incelenmesi
Examining the psychosocial problems of seavers and their families from a social work perspective
  1. Tez No: 755545
  2. Yazar: BUHARA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİLE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Sosyal Hizmetler, Marine, Social Services
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Denizciler ve ailelerinin yaşadığı psikososyal sorunlar ile ilgili çalışmaların az sayıda olması araştırmanın temel nirengi noktasını oluşturmaktadır. Çalışmada; denizcilerin ve ailelerinin yaşadığı psikososyal sorunları sosyal hizmet bakış açısıyla tespit etmek, incelemek ve ilgili otorite odakları için farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır. Denizcileri ve ailelerini etkileyen problemleri ortaya koyarak problemlerin onlar üzerindeki etkilerini belirlemek ve bu problemlerin giderilmesi için çözüm önerilerinde bulunmak hedeflenmektedir. Gemi şartlarına bağlı olarak insanın iyilik halinden uzakta olan denizci ve yol gözler durumda bulunan denizci ailelerinin tespit edilen psikososyal sorunlarının çözümüne odaklanan bir yol göstermek ve bu yolda kılavuzluk etmek çalışmanın argümanları arasındadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan fenomenolojik yaklaşım, çalışma şartlarına bağlı olarak denizciler ve aileleriyle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış ve katılımcılara kartopu örnekleme yoluyla ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışma şartlarının denizcileri ve ailelerini her hâlükârda psikososyal yönden etkilediği, bu etkinin işin doğasında bulunan sebeplerden kaynaklı ve kaçınılmaz olduğu görülmüştür. Denizci ve aileleri üzerinde psikososyal problemlere sebep olan çalışma şartlarını tamamen ortadan kaldırmanın mümkün olmadığı ancak şartların denizcilerin iyilik haline uygun olarak sürekli ve etkin sosyal hizmet müdahaleleriyle düzenlenebileceği sonucuna varılmıştır. Sonuç: Sosyal hizmet uygulamaları denizci ve ailelerinin hayat seyrini daha az kaygılı ve daha az stresli hale getirmeli, insanın iyilik halini daha çok ön planda tutmalı ve denizcilerin mesleki şartlara tam adapte olmaları sağlanmalıdır. İş yeri şartlarında denizcilerin iyilik haline uygun düzenlenmeler yapılmalıdır. Denizci ve ailelerinin yaşadığı psikososyal sorunlara doğrudan müdahale birimleri kurulmalı ve yaşadıkları psikososyal sorunlara karşı sosyal hizmet müdahalelerinin sürekliliği gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The inadequacy of studies on the psychosocial problems experienced by seafarers and their families constitutes the main landmark of the research. In the study, It is aimed to identify and examine the psychosocial problems experienced by seafarers and their families from a social work perspective, and to raise awareness for relevant authorities. It is aimed to reveal the problems affecting seafarers and their families, to determine the effects of the problems on them and to propose solutions to eliminate these problems. It is among the arguments of the study to show a way that focuses on the solution of the psychosocial problems of the seafarers who are far from the well-being of the people due to the ship conditions and the families of the seafarers who are in trouble and to guide them in this way. Materials and Methods: In this study, the case study method, one of the qualitative research methods, was used. In the case study used in the research, semi-structured interviews were conducted with the seafarers and their families, depending on the working conditions, and the participants were reached through snowball sampling. Results: It has been observed that the working conditions affect the seafarers and their families psychosocially in any case, and this effect is inevitable and due to the reasons found in the nature of the job. It has been concluded that it is not possible to completely eliminate the working conditions that cause psychosocial problems on seafarers and their families, but the conditions can be regulated in accordance with the well-being of seafarers with continuous and effective social service interventions. Conclusion: Social work practices should make the life course of seafarers and their families less anxious and less stressful, prioritize people's well-being and ensure that seafarers are fully adapted to professional conditions. Workplace conditions should be adjusted to suit the well-being of seafarers. Direct intervention units should be established for the psychosocial problems experienced by seafarers and their families, and the continuity of social work interventions against the psychosocial problems they experience is required.