Uzaktan eğitimde alternatif bir öğretim yaklaşımı olarak çevrimiçi ters yüz öğrenme modelinin ortaokul öğrencilerine etkisi
- Tez No: 755546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YAKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA YILDIRIM YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, 7.sınıf matematik dersi 'Oran-Orantı' ünitesinin öğretiminde çevrimiçi ters yüz öğrenme modeli ve geleneksel çevrimiçi eğitim kıyaslandığında öğrencilerin akademik başarıları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı ve öğrencilerin çevrimiçi ters yüz öğrenmeye yönelik görüşleri incelenmiştir. Çalışma COVID-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitimin verildiği 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Şırnak ilinde bir devlet okulunda 7.sınıf düzeyinde öğrenim gören 28 öğrenciyle yürütülmüştür. Çalışma grubu kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi ile belirlenmiştir. Karma araştırma yöntemlerinden iç içe deneysel desen ile tasarlanan araştırmanın nicel boyutunda son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Deneysel uygulama sonrasında son test olarak başarı testi uygulanmıştır. Deney grubunda dersler ÇTYÖM ile, kontrol grubunda ise geleneksel çevrimiçi ortamda mevcut öğretim programına dayalı olarak işlenmiştir. Deney ve kontrol grubunda dersler Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan ters yüz öğrenme içerikleri EBA platformu üzerinden deney grubu öğrencileri ile paylaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi kullanılmıştır. Bununla birlikte ÇTYÖM uygulamalarına yönelik öğrenci görüşlerini belirlemek amacıyla deney grubundan seçilen 6 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizi sırasında SPSS programının kullanıldığı çalışmada betimsel istatistikler ve Mann Whitney- U testi, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubu öğrencilerinin son test puan ortalamaları ile kontrol grubu öğrencilerinin ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık oluşmamıştır. Nitel verilerin analizinden elde edilen bulgular sonucunda ise öğrencilerin modele yönelik olumlu görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Öğrenciler ters yüz öğrenme modelinin öğrenme sürecinde kullanılması gerektiğini, ders öncesinde paylaşılan içerikler sayesinde hazır bulunuşluk düzeylerinin arttığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, when the online flipped learning model and traditional online education are compared in the teaching of the 7th grade mathematics lesson 'Proportion' unit, whether there is a significant difference between the academic achievements of the students and the students' views on online flipped learning were examined. The study was conducted with 28 students studying at the 7th grade in a public school in Şırnak in the 2020-2021 academic year, when distance education was given due to the COVID-19 epidemic. The study group was determined by the easily accessible case sampling method. The semi-experimental design with the post-test control group was used in the quantitative dimension of the research, which was designed with nested experimental design, one of the mixed research methods, and the semi-structured interview method was used in the qualitative dimension. After the experimental application, an achievement test was applied as a post-test. In the experimental group, the lessons were taught with ÇTYÖM, and in the control group, based on the existing curriculum in the traditional online environment. Lessons in the experimental and control groups were carried out over the Zoom application. Flipped learning contents prepared by the researcher were shared with the experimental group students via the EBA platform. The achievement test developed by the researcher was used as a data collection tool in the research. In addition, semi-structured interviews were conducted with 6 students selected from the experimental group in order to determine the students' views on ÇTYÖM practices. During the analysis of quantitative data, descriptive statistics and Mann Whitney-U test were used in the study, in which the SPSS program was used, and descriptive analysis method was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, there was no significant difference between the post-test mean scores of the experimental group students and the mean scores of the control group students. As a result of the findings obtained from the analysis of the qualitative data, it was seen that the students had positive opinions about the model. The students stated that the flipped learning model should be used in the learning process and their readiness level increased thanks to the content shared before the lesson.