Enbiya Suresi'nin başlangıcının Abd al-Halim ibn Muhammed el-İstanbul el-Othmani tarafından yorumlanması 1013 Hicri
رسالة في تفسير أوائل سورة الأنبياء لعبدالحليم بن محمد الاستنبولي العثماني ١٠١٣ هـ
- Tez No: 755554
- Danışmanlar: DR. HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu el yazması Şeyh Ahızada'nın Osmanlı İmparatorluğu'nda bir okulun açılması vesilesiyle bu kitabı yazdığı Enbiya Suresi'nin başlangıcının tefsirinde yazılan en kapsamlı eserlerden biridir. Yazım şeklinin gücünü ve kelimelerin bolluğunu birleştirerek, esas olarak İmam El-Zemahşeri, İmam El-Baydawi ve Şeyh Abi Al- Suud'un yorumuna dayanarak. Yazar, tefsir ettiği ayetle ilgili dilsel ve belagatli yönlerden sık sık bahsetmeye devam etmiştir, çünkü bu yönü bu yorumun en yeni yönlerinden biri haline getirmiştir. Bu yazının kopyaları toplanmış, incelenmiş, ilk etapta en eksiksiz nüshaları alınmış ve diğer nüshalarla yapılan görüşmelerle kopyalanmış ve farkları kenar boşlukları kaydedilmiş, Kur'an ayetlerine atfedilmiş, peygamberlik hadisleri ve rivayet emanetleri çıkarılmış, ayrıca gelen bayrakların tercüme edilmesi ve garip kelimelerin açıklanmasının yanı sıra, sahiplerine kelimeler atfedilerek yazar hakkında kısa bir çalışma yazmış ve onun adını, soyununu, doğumunu, büyüklerini, öğrencilerini, tariflerini ve onunla ilgili her şeyi açıklamış, yazının adından ve yazarın yaklaşımından ve en önemli kaynaklarından bahsederek çalışmayı sonuçlandırılmış ve eserden çıkarılan bulgu ve önerileri içeren bir sonuçla sonlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This manuscript is one of the most comprehensive works written in the commentary of the beginning of Surah Anbiya, for which Sheikh Ahızada wrote this book on the occasion of the opening of a school in the Ottoman Empire. Combining the power of the spelling and the abundance of words, mainly based on the commentary of Imam Al-Zamakhshari, Imam Al-Baydawi and Sheikh Abi Al-Saud. The author continued to speak frequently of the linguistic and eloquent aspects of the verse she was exegeting, for she made this aspect one of the newest aspects of this interpretation. Copies of this manuscript were collected, examined, the most complete copies were obtained in the first place, and copied by consultation with other copies, with the differences recorded in the margins. In addition to being a short translation of comprehensive future predictions attributed to the verses of the Qur'an, separated by predictive hadiths and narration, and enlarging, the of the books belonging to their owners, their descendants, and their births, their births, their elders, their educations, descriptions and descriptions of them. The endings have been explained in detail, about the article, its content and the most important sources, and it has been concluded with a conclusion that includes the findings and suggestions from the work.