رسالة في تفسير الاية 38 من سورة الأحزاب للإمام أحمد بن روح الله الجابري دراسة وتحقيق
İmam Ahmed Bin Rühu'llah El_Cabiri'nin Ahzab süresi 38_ayeti hakkındaki risalesi: Tahkik ve değerlendirme
- Tez No: 700543
- Danışmanlar: DR. BURHAN ÇONKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Konuyu seçme sebebim, İslami ilimleri okuduğumdan beri tefsir kitaplarını incelemeyi çok sevmem ve önemini fark etmemdir. Tefsirin Kur'an'ı anlamadaki en önemli yol olduğunu ve asırlar boyunca alimlerin onun hizmeti için uğraşmaları, bizim de bu hizmetlerden faydalanmamız, beni bu çalıimaya sevketmiştir. İlim bize âlimlerin vasıtasıyla ancak okuyarak ve uygulayarak ıulaşmıştır. Kuran tefsirlerinden birini seçmemin sebebi, hazırlık döneminde bazı hocalarımdan gördüğüm ve konuşmalarında tefsircilerin eserlerindeki üsluptan bahsettiklerine şahit olduğum ve el-Câbirî'nin eserlerini şerh ederken edindiği yolun dikkatimi çekmesi sebebiyledir. Bunun üzerine el-Câbirî'yi ve araştırmak için karar verdiğim eserlerini tanımaya çalıştım. Öncelikle Allah'ın izni sonrasında ise beni takip eden ve rehberliğimi yapan hocalarımın bana katkıları olmuştur. Bu sayede, ilmi miras olan bir kitabı araştırarak ilme katkıda bulunmuş ve tefsir ilminin derinliklerine dalmış oldum. Araştırmamdaki ana hedefim, tefsirinde önemli konuları içeren önemli bir tefsiri tanıtmak, el- Câbirî'nin tefsirdeki yöntemi ve metodunu ortaya çıkarmak ve yazarın istediği gibi metnin doğruluğunun onaylanması, doğru bir şekilde incelenmesi ve elde edilen verilerin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The reason why I chose the subject is that since I studied Islamic sciences, I love to study exegesis books and I realized their importance. The fact that exegesis is the most important way to understand the Qur'an, and that scholars have stopped by for his service for centuries, we also benefit from these services. Science reached us through scholars only by reading and applying it. The reason why I chose one of the Qur'an commentaries was that I saw some of my teachers during the preparation period and witnessed the commentators talk about the style in their works, and“The way Al-Jabiri took while interpreting his works”caught my attention. Thereupon, I tried to get to know Al-Câbirî and his works that I decided to research. First of all, after Allah's permission, the person who followed me and guided me helped me in two ways: Contributing to researching a book with a scientific heritage and diving into the depths of exegesis. The goal in my research; to introduce an important exegesis that includes important issues in its exegesis, to reveal the method and method of Al-Jabiri in exegesis, approving the accuracy of the text, examining it in a benign way and evaluating the evidence found, as requested by the author.