18. yüzyıl klasik Türk edebiyatında kaside
Kaside in the classical Turkish literature of the 18th century
- Tez No: 755562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SONA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışma, Klasik Türk Edebiyatının XVIII. yüzyılında kaleme alınan kasidelerin, şekil ve içerik yönünden incelenmesini konu edinmektedir. Günümüzde diğer yüzyıllardaki kasidelere dair çalışmalar mevcut iken XVIII. yüzyıldaki kasidelere dair herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü bu yüzyıldaki kasideleri, şekil ve içerik bakımından diğer yüzyıllar ile mukayeseli bir şekilde inceleme gereği duyulmuştur. Çalışmada ilk olarak XVIII. yüzyılda yaşadığı bilinen şairler tespit edilmiş, daha sonra ise bu şairlerin divanlarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Divanlara ulaşıldıktan sonra ise divanlarda yer alan kasideler tespit edilip, şekil ve içerik bakımından diğer yüzyıllar ile mukayese edilerek incelenmiş ve elde edilen sonuçlar istatiksel olarak verilip, grafiklerle desteklenmiştir. Elde edilen sonuçlardan hareketle kasidelerin uzunluğu hakkında kesin bir yargıya ulaşılmamıştır. Dönemde en fazla kullanılan kalıp, Mefâîlün/Mefâîlün/Mefâîlün/Mefâîlün kalıbıdır. En çok kullanılan bahir ise remel bahri olmuştur. Ayrıca bu dönemde en fazla medhiye türünde kaside kaleme alınmıştır. En çok kullanılan kafiye türü, tam kafiye, redif türüyse ek halindeki redifler olmuştur. İkinci bölümdeyse kasideler, türleri ve içerikleri bakımından incelenmiştir. Çalışmanın sonunda ise örnek metinler gösterilerek elde edilen veriler desteklenmiştir. Bu çalışma sayesinde araştırmacılar XVIII. yüzyıldaki kasideleri, diğer yüzyıllardaki kasidelerle şekil ve içerik bakımından mukayeseli bir şekilde inceleme fırsatı bulacaklardır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the study of the odes written in the XVIII century of Classical Turkish Literature in terms of shape and content. While there are studies on eulogies in other centuries today, there are no studies of odes in the XVIII century. For this reason, it was necessary to examine the odes in this century in a way comparable to other centuries in terms of shape and content. In the study, poets known to have lived in the XVIII century were first identified, and then the divans of these poets were tried to be reached. After reaching the divans, the eulogies on the divans were identified and examined in terms of shape and content compared to other centuries and the results obtained are statistically given and supported by graphics. Based on the results obtained, no definitive judgment has been reached about the length of the odes. The most commonly used measure during this period is Mefailin/Mefailin/Mefailin/Mefailin. The most commonly used bahir was Remel bahri. In addition, the most eulogy types were written during this period. The most commonly used rhyme type was the full rhyme, and the redif type was the additional redif. In the second part, the eulogies are examined in terms of their type and content. At the end of the study, the data obtained by showing the sample texts were supported in part. Thanks to this work, the researchers were able to identify the XVIII. century they will have the opportunity to study the eulogies of the century in a way that compares them in terms of form and content with the eulogies of other centuries.