Ankara metropol kent alanında kent içi nüfus hareketliliği
Urban population mobility in Ankara metropolitan area
- Tez No: 755563
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Başkent olduktan sonra yoğun nüfus artışının yaşandığı Ankara, nüfusun artışı sebebiyle kent içerisinde geçmişten beri çeşitli nüfus hareketliliğine sahne olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Bunun en yoğun ve karmaşık bir şeklinde gözlemlendiği alanlar ise nüfusun ve gelişmişliğin Ankara ili içerisinde en fazla yoğunlaştı alanlar olan metropol kent alanlarıdır. Ankara ili içerisindeki metropol kent alanlarını Ankara'nın merkez bölgeleri şeklinde tabir edilen Altındağ, Mamak, Çankaya, Sincan, Pursaklar, Etimesgut, Yenimahalle ve Keçiören ilçeleri olarak sıralamak yerinde olacaktır. Bu ilçeler arasındaki ve metropol olmayan ilçelerle metropol ilçeler arasındaki il içi göçler Ankara'da kent içi yoğun nüfus değişimlerini beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı Kentsel Coğrafya için ayrı bir öneme sahip olan kentlerdeki nüfus hareketliliğine bağlı olarak ortaya çıkan kent içi kümelenme ve seyrelme durumunu Ankara ili metropol ilçeleri üzerinde değerlendirmek ve harekete katılan kişilerin demografik yapılarını da belirleyerek ilçelerdeki nüfusun çeşitli yönleri hakkında çıkarımlarda bulunmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için Türkiye İstatistik Kurumu'ndan 06/10/2020 tarihinde Ankara il içi göç sayıları (alan ilçe ve veren ilçe şeklinde) ve hareketliliğe katılan kişilerin rakamsal olarak eğitim durumları, cinsiyetleri ve yaş aralıkları bilgisi elde edilmiştir. Elde edilen veriler Microsoft Excel, İstatistiksel Veri Analizi yöntemleri ve CBS kullanılarak, tablo, grafik ve harita şeklinde işlenmiştir. İşlenen bu veriler üzerinden ise Ankara ili metropol ilçeleri hakkında çeşitli çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ankara, where there was an intense population increase after it bekama the capital city, has been the scene of various population movements in the city since the past due to the increase in population and continues to be. The areas where this is observed in the most intensive and complex form are the metropolitan urban areas, which are the areas where the population and development are the most concentrated in Ankara. It would be appropriate to list the metropolitan city areas within the province of Ankara as Altındağ, Mamak, Çankaya, Sincan, Pursaklar, Etimesgut, Elmadağ and Keçiören districts, which are defined as the central regions of Ankara. Intra-provincial migrations between tense districts and between non-metropolitan districts and metropolitan districts bring along intense urban population changes in Ankara. The purpose of this study is to evaluate the urban clustering and dilution in the metropolitan districts of Ankara, which arise due to the population mobility in cities, which have a special importance for the Urban Geography, and to make inferences about the various aspects of the population in the districts by determining the demographic structures of the people participating in the movement. To accomplish this goal, Turkey Statistical Institute on 6/10/2020 migration numbers within Ankara province (in the form of district and that district) and numerically educational status of people participating in mobility, gender and age range were obtained information. The obtained data were processed in the form of tables, graphs and maps by using Microsoft Excel, Statistical Data Analysis methods and GIS. On the basis of these processed data, various inferences were made about the metropolitan districts of Ankara province.