İran İslam Cumhuriyeti dış politikasında Şiiliğin rolü
The role of Shiism in the foreign policy of the İslamic Republic of İran
  1. Tez No: 755578
  2. Yazar: OĞUZ CAN CAFEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İran İslam Cumhuriyeti dış politikası üzerine yapılan çalışmalar devrim sonrasında Şiilik çerçevesinde oluşturulan anayasal kurumların etkisini göz ardı etmiştir. Bu çalışmanın amacı 1979 Devrimi sonrasında mezhepsel temeller üzerinden şekillenen anayasal kurumların İran dış politikasını belirlemede ne ölçüde etkili olduğunu ortaya koymaktır. Disiplinlerarası yaklaşımla ele alınan bu çalışma Şiiliğin ortaya çıkışını, siyasi gelişimini, İran'ın tarihsel sürecini ve 1979 Devrimi ile birlikte kurulan anayasal düzeni ve sonrasındaki dış politik anlayışını Şiilik ekseninde ele almıştır. Bu çerçevede Türkçe ve İngilizce kaynaklar ile incelenen dönemin gazete ve dergileri gibi süreli yayınlarından faydalanılmıştır. Bu çalışma Şiiliğin İran'ın dış politikasında son derece etkili olduğunu ortaya koymakla birlikte ülkenin dış politik yaklaşımlarının tamamen Şiilik eksenli olmadığını, kimi zaman reel politik bir yaklaşımı da içerdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on the foreign policy of the Islamic Republic of Iran ignored the influence of constitutional institutions created within the framework of Shiism after the 1979 Revolution. The aim of this study is to demonstrate the extent to which constitutional institutions shaped on sectarian basis after the revolution were effective in determining Iranian foreign policy. This interdisciplinary approach focused on the emergence of Shiism, its political development, Iran's historical process and the constitutional institutions established with the revolution and its subsequent foreign policy understanding on the axis of Shiism. In this context, Turkish and English sources and periodicals such as newspapers and journals of the period were used. This study has shown that although Shiism is extremely effective in Iran's foreign policy, the country's foreign political approaches are not entirely Shi'ism-based, but sometimes include a real political approach.