Multipl skleroz tanısı almış bireylerin dini başa çıkma tarzları ile spiritüel iyi oluşları arasındaki ilişki
The relationship between religious coatings and spiritual well beings of individuals diagnosed with multiple sclerosis
- Tez No: 755586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Multipl Skleroz tanısı almış bireylerin dini başa çıkma tarzları ile spiritüel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Yöntem: İlişki arayan, tanımlayıcı tipte olan bu araştırma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi hastanesinin nöroloji polikliniğine 03/01/2022 - 03/03/2022 tarihleri arasında başvuran 160 Multipl Skleroz tanısı almış bireyle gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Dini Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”,“Spiritüel İyi Oluş Ölçeği”kullanıldı. Verinin istatistiksel analizi SPSS v26 programında yapıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma),“Mann-Whitney U Testi”,“Tek Yönlü ANOVA Testi”,“Kruskal-Wallis H Testi”ve ilişki arayıcı“Spearman's Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı”kullanıldı. Bulgular: Analiz sonucunda Multipl Skleroz tanısı almış bireylerin“Dini Başa Çıkma Tarzlarının”alt boyutlarından“Olumlu Başa Çıkma Tarzları”24.38±3.26,“Olumsuz Başa Çıkma Tarzları”11.56±4.48 ve“Dini Başa Çıkma Toplam”puanında ortalamasının 35.94±5.60 olduğu saptandı.“Spiritüel İyi Oluş”puanlarının“Aşkınlık”alt boyutunun 69.59±7.34,“Doğayla Uyum”puanının 32.58±2.50,“Anomi”puanın 22.14±5.67 ve“Spiritüel İyi Oluş Toplam”puanında ortalamasının 124.31±12.03 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between religious coping styles and spiritual well-being of individuals diagnosed with Multiple Sclerosis. Materials and Methods: This descriptive study, looking for a relationship, was carried out with 160 individuals diagnosed with Multiple Sclerosis who applied to the neurology outpatient clinic of Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center between 03/01/2022 - 03/03/2022.“Patient Descriptive Information Form”,“Religious Coping Styles Scale”and“Spiritual Well-Being Scale”were used as data collection tools. Statistical analysis of the data was done in SPSS v26 program. Descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation),“Mann-Whitney U Test”,“One-Way ANOVA Test”,“Kruskal-Wallis H Test”and“Spearman's Rank Differences Correlation Coefficient”were used in the analysis of the data. Results: As a result of the analysis, it was determined that individuals diagnosed with Multiple Sclerosis had a mean score of 24.38±3.26 for“Positive Coping Styles”, 11.56±4.48 for“Religious Coping Styles”, and 35.94±5.60 for“Religious Coping Total”sub-dimensions of“Religious Coping Styles”. . It was determined that the“Transcendence”sub-dimension of the“Spiritual Well-Being”scores was 69.59±7.34, the“Harmony with Nature”score was 32.58±2.50, the“Anomie”score was 22.14±5.67, and the“Spiritual Well-Being Total”score was 124.31±12.03.