Sûfî kaynaklarda namaz ibadeti
Prayer worship in sûfî sources
- Tez No: 755587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Namaz, İslam dininin ana erkânı ve direğidir. Kulu Allah'a yaklaştıran, vuslatı gerçekleştiren, Allah'ın rızasını kazandıran en önemli ibadetlerden birisidir. İlahi emre muhatap olan her bir peygamber, namazla sorumlu tutulmuştur. Sorumlu tutulan peygamberler, bizzat kendileri namazı kılarak ümmetlerine rehberlik etmişlerdir. Son peygamber Hz. Muhammed (a.s.) da Kur'ân'dan aldığı emirle namaz ibadetine çok büyük hassasiyet göstermiş ve Allah'a yakınlığın ancak bu ibadet sayesinde olacağını beyân etmiştir. Tüm ibadetlerde olduğu gibi namaz ibadetinin de zâhirî ve bâtınî olmak üzere şartları vardır. Zâhirî şartlarını fukahâ gündeme getirirken batınî şartlarını ise daha çok sûfîler gündeme getirmişlerdir. Sûfîlere göre zahirî şartlar önem arzettiği gibi bâtınî yani kalbî şartlar da önem arzetmektedir. Bu öneme binaen sûfîler niyet, ihlâs, huşû, ru'yetullah, cem', ihlâs, ihsan gibi bazı kavramları ön plana çıkarmışlardır. Çalışmamızda sûfîlerin fukahâdan farklı olarak namaz konusundaki görüş ve düşüncelerinin ortaya konulmasına gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prayer is the main pillar and pillar of the religion of Islam. It is one of the most important acts of worship that brings the servant closer to Allâh, realizes reconciliation, and earns Allâh's approval. Every prophet who was the addressee of the divine order was held responsible for prayer. The prophets, who are held responsible, guided their ummahs by performing the prayers themselves. The last prophet Hz. Prophet Muhammad (pbuh) showed great sensitivity to prayer with the order he received from the Qur'an. He declared that closeness to Allâh can only be achieved through this worship. As in all worship, prayer has conditions, both external and internal. While the fuqaha brought the exoteric conditions to the agenda, the esoteric conditions were mostly brought up by the Sûfîs. According to Sûfîs, esoteric conditions are important as well as esoteric conditions. Due to this importance, Sûfîs emphasize some concepts such as intention, sincerity, huşû, ru'yetullah, cem', sincerity, bestowal. In our study, it has been tried to present the views and thoughts of the Sûfîs on prayer, as well as to give the approaches, views and thoughts of the fuqaha on prayer in general.