Yabancılaşma teorileri çerçevesinde figüranlık: 'Figüran' belgesel filmi
Extras within the framework of the theories of alienation documantary: 'The Extra'
  1. Tez No: 755631
  2. Yazar: BİLAL SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Figüranlık sinema endüstrisinin karmaşık yapısı içinde ortaya çıkan profesyonel bir meslektir. Figüranlığın mesleki tanımların dışına taşan ve çoğu zaman belirsiz bir alana açılan karmaşık bir doğası vardır. Uzun süredir bu mesleğin içinde yer alan kişilerde yabancılaşmanın etkilerini gözlemlemek mümkündür. Yabancılaşma en genel anlamıyla ontolojik bir kırılma noktasını, gerçek dünyanın sınırlarından uzaklaşmayı ifade eder. Figüranların bireysel öykülerinde görülebilen bu anomali hem bir belgesel film konusu olarak ele alınmış hem de yabancılaşma teorilerinin konuyla ilgili temasları bu çerçevede incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Acting is a professional profession that emerged within the complex structure of the movie industry. Acting has a complex nature that goes beyond professional definitions and often opens into an ambiguous field. It is possible to observe the effects of alienation in people who have been in this profession for a long time. Alienation, in the most general sense, is an ontological breaking point; It means moving away from the boundaries of the real world. This anomaly, which can be seen in the individual stories of the extras, has been handled as a documentary film and the relevant contacts of the alienation theories have been examined within this framework.