Anlamaya Dayalı Tasarım (UbD) temelli Ters-Yüz Edilmiş Sınıf modelinin, kimya derslerinde öğrenciler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Understanding by Design (UbD) based Flipped Classroom model on students in chemistry lessons
- Tez No: 755632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada Anlamaya Dayalı Tasarım (UbD) ile Ters Yüz Edilmiş Sınıf (TYES) modellerinin harmanlamasıyla tasarlanan kimya derslerinin, öğrencilerin akademik başarısı ile öğrenci ve öğretmenlerin eğitim modeline yönelik görüşlerine yansımasının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden iç içe karma desenin kullanılması tercih edilmiştir. 12 hafta süren uygulamada 9.sınıfta öğrenim gören toplam 41 öğrencinin katılımı ile UbD-TYES harmanlanmış modelin uygulandığı deney grubu (n=20) ve mevcut programın devam ettiği kontrol grubu (n=21) olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Nicel verileri elde etmek için kontrol gruplu“akademik başarı testleri”, nitel verileri elde etmek için de“öğrenci görüşleri formu”ile“öğretmen gözlem formu”kullanılmıştır. Tüm öğrencilere, deneysel çalışmaya başlamadan önce (ön test), 12 haftalık deneysel süreç sonunda (son test) ve deneysel süreç tamamlandıktan 4 hafta sonra (kalıcılık testi) olacak şekilde üç farklı zamanda“akademik başarı testleri”uygulanmıştır. Ayrıca deneysel çalışmaya yönelik görüşlerini bildirmeleri amacıyla öğrencilerin“öğrenci görüşleri formu”nu, öğretmenlerin ise“öğretmen gözlem formu”nu doldurmaları istenmiştir. Verilen eğitimin etkisini incelemek amacıyla 2(Uygulama Grubu: Deney – Kontrol) X 3(Ölçüm Zamanı: Ön Test – Son Test – Kalıcılık Testi) karma ANOVA analizi yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of chemistry lessons designed by blending the Understanding Based Design (UbD) and Flipped Classroom (CPS) models on the academic achievement of students and their views on the education model of students and teachers. In the study, it was preferred to use the nested mixed design, which is one of the mixed research methods in which quantitative and qualitative data are used together. In the 12-weeks of practice, with the participation of a total of 41 9th grade students, two groups were formed: the experimental group (n=20) in which the UbD-TYES blended model was applied, and the control group (n=21), in which the available method was continued.“Academic achievement tests”with the control group were used to obtain quantitative data, and“student opinions form”and“teacher observation form”were used to obtain qualitative data.“Academic achievement tests”were administered to all students at three different times, before starting the experimental study (pre-test), at the end of the 12-week experimental period (post-test), and 4 weeks after the experimental process was completed (permanence test). In addition, students were asked to fill in the“student opinion form”and the teachers were asked to fill in the“teacher observation form”in order to express their opinions on the experimental study. In order to examine the effect of the training given, mixed ANOVA analysis was carried out with 2 (Application Group: Experiment - Control) X 3 (Measurement Time: Pre-Test - Post-Test – Permanence Test) design.