Orta ölçekli tesislerde yaşam çevrimi perspektifine göre enerji yönetimi uygulaması araştırması
Energy management application research in medium-scale facilities according to the lifecycle perspective
- Tez No: 755652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Artan enerji maliyetleri ve küresel rekabet göz önüne alındığında, enerji yönetimi ve enerji verimliliği konusu eskisinden daha fazla endüstriyel tesislerin gündeminde yer almaktadır. Mevcut enerji yönetim sistemleri, yapıları gereği tümleşik bir enerji yönetimi bakış açısını sunmakta yeterli olamamaktadır. Yapılan bu çalışma ile yaşam çevrimi perspektifi ile enerji yönetimi konusu tesislerin kurulum aşamalarından önce kavramsal fazdan başlayarak tasarım, imalat, işletme, bakım ve kullanımdan kaldırma süreçlerinin tamamını kapsayacak şekilde ele alınmıştır. Yaşam çevrimi bakış açısıyla enerji yönetimi konusunu ele alıyor olmak sürdürülebilir enerji yönetim sistemlerinin geliştirilmesine katkı sağlamakla birlikte çevresel etkilerin en az seviyeye indirilmesi, emisyon değerlerinin düşürülmesi, temiz enerji kaynaklarından enerji üretiminin teşvik edilerek, üretilen tüm enerji türlerinin etkin ve verimli kullanılmasını kolaylaştıracağı kanaatindeyiz. Yapılan çalışmada yaşam çevrimi perspektifine göre enerji yönetimi uygulamasının nasıl yapıldığı konusu orta ölçekli endüstriyel tesisler için araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the increasing energy costs and global competition, the issue of energy management and energy efficiency is on the agenda of industrial facilities more than before. Existing energy management systems, by their nature, are not sufficient to present an integrated energy management perspective. In this study, the life cycle perspective and the energy management issue are discussed in a way that covers the entire design, manufacturing, operation, maintenance and decommissioning processes, starting from the conceptual phase before the installation stages of the facilities. We believe that considering energy management from a life-cycle perspective will contribute to the development of sustainable energy management systems, as well as minimizing environmental impacts, reducing greenhouse gas emissions, encouraging energy production from clean energy resources, and facilitating efficient use of all energy types produced.