Lutfî ve Dîvânı
Lutfi and His Divan
- Tez No: 755683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyıl şairlerinden olduğunu düşündüğümüz Lutfî'nin hayatı, edebî kişiliği ve dili, Divan'ın şekil özellikleri, Divan'da muhtevaya ait unsurlar ve Divan metninden oluşmuştur. Lutfî, klasik şiir geleneğini devam ettiren, kaynaklarda kendisine yer bulamamış bir şairdir. Lutfî ve Dîvânı üzerine yaptığımız çalışmada, onun gurbet ve aşk üzerine yazdığı şiirleri, İstanbul üzerine yazdığı şiirlerde İstanbul'a ve İstanbul'un güzellerine yaptığı övgüleri incelenmiştir. Yeniliklere kayıtsız kalmadığını şiirlerinden hareketle anladığımız şair, fese şiirlerinde yer vermiş, fesi modernliğin ve geleceğin temsili olarak görmüştür. Lutfî, diğer şairler gibi kendi üslubu ve dünyayı algılayış farkıyla edebiyatımıza renk katmıştır. Lutfî'nin nerede doğduğu, nerede yaşadığı veya nerede nasıl öldüğü hakkında bir bilgimiz yoktur. Bu çalışmayla şu ana kadar edebiyat dünyasında gizli kalmış olan Lutfî'nin edebî kişiliğini ve eserini edebiyat dünyasına kazandırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
This study consists of the life, literary personality and language of Lutfî, one of the 19th century poets, the morphological features of the Divan, the elements of content in the Divan and the Divan text. Lutfî is a poet who continues the tradition of classical poetry and could not find a place for himself in the sources. In our study on Lutfi and his Divan, we examined his poems on hometown and love, and his praises to Istanbul and the beauties of Istanbul in his poems about Istanbul. The poet, who we understand from his poems that he was not indifferent to innovations, included fese in his poems and saw fez as a representation of modernity and the future. Lutfi, like other poets, has added color to our literature with his own style and difference in perception of the world. We do not have any information about where Lutfi was born, where he lived or how he died. With this study, we aimed to bring Lutfi's literary personality and work, which has been hidden in the literary world until now, to the literary world.