Lutfî Dîvânı (İnceleme-metin)
Dîvân of Lutfî (Analysis-text)
  1. Tez No: 735649
  2. Yazar: ŞEYDA YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Lutfî Dîvânı (İnceleme-Metin) adlı çalışma, İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi Hüseyin Şemsi-Fatih Güneren Koleksiyonu 69 numarada kayıtlı olup Lutfî mahlaslı bir şairin Dîvân'ını ihtiva etmektedir. Çalışmamız, 19. yüzyılda yaşamış olan Lutfî'nin, Dîvân'ından edinilebildiğimiz bilgiler kadarıyla hayatını, edebî kişiliğine dair incelemelerimizi ve de Dîvân'ının metnini içermektedir. 52 varaklık Dîvân'da, 184 şiir bulunur ve bunların büyük bir kısmı gazellerden oluşmaktadır. Tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, şairin hayatı ve edebî kişiliği; ikinci bölümde, Dîvân'ın biçim açısından incelenmesi; üçüncü bölümde ise yazma nüshanın tanıtılması, metin kurulurken tutulan yol başlıkları incelenmiştir. Son olarak eserin transkripsiyonlu metni ve Dîvân'ın tıpkıbaskısı eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study called Dîvân of Lutfî (Analysis-Text) is registered in the Hüseyin Şemsi - Fatih Güneren Collection of Süleymaniye Library, number 69 and includes the Dîvân of a poet whose pen name is Lutfî. Our study includes the life of Lutfî, who lived in the 19th century, as far as we can get from his dîvân, our investigations on his literary personality, and the text of the Dîvân. In the Dîvân composed of 52 folios there are 184 poems Dîvân, and most of them are ghazals. Our study has two parts. In the first part, the poet's life and literary personality; in the second part, the examination of Dîvân in terms of form; In the third part, the introduction of the manuscript and the titles of the paths that were kept while the text was set up were examined. Finally, the transcripted text of the work and the facsimile of Dîvân were added.