Aril sülfonat grubu içeren bazı yeni hidrazon türevlerinin sentezi ve yapısal karakterizasyonu
Synthesis and structural characterization of some novel hydrazone derivatives bearing aryl sulfonate moiety
  1. Tez No: 755686
  2. Yazar: GULAL TÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, ilaç etken maddesi olabilecek, spesifik etkili yeni kimyasal bileşikler olarak, aril sülfonat grubu içeren hidrazon türevlerini tasarlayarak, sentezlemesi ve yapılarının aydınlatılması amaçlanmıştır. Birincil olarak, başlangıç maddesi olarak seçilen 4-(triflorometil)benzensülfonil klorür ile fenolik aldehitleri uygun koşullarda reaksiyona sokarak, sülfonat ester aldehitleri (1-9) elde edildi. İkincil olarak, sentezlenen aldehitler ile izoniyazid bileşiğinin etanollü ortamdaki kondenzasyonu sonucu yapısında piridin halkası barındıran bazı yeni hidrazon türevli bileşikler (10-18) sentezlendi. Sentezlenen tüm bileşiklerin reaksiyon takibi İnce Tabaka Kromatografisi (İTK) ile yapıldı. Sentezlenen bileşiklerin yapılarının aydınlatılmasında, başta elemental analiz (C,H,N,S) yöntemi olmak üzere, FT-IR, 1H NMR ve 13C NMR gibi spektroskopik teknikler kullanıldı. Hidrazonların biyolojik aktivite göstermeleri göz önüne alındığında yeni hidrazonların birden fazla biyolojik özelliğe sahip olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to design, synthesize and elucidate the structures of hydrazone derivatives containing the aryl sulfonate group as specific effective new chemical compounds that can be drug active ingredients. Firstly, sulfonate ester aldehydes (1-9) were obtained by reacting 4-(trifluoromethyl)benzenesulfonyl chloride selected as starting material and phenolic aldehydes under suitable conditions. Secondly, as a result of the condensation of the synthesized aldehydes and isoniazid compound in ethanolic medium, some new hydrazone derived compounds (10-18) containing pyridine ring in their structure were synthesized. The reaction follow-up of all synthesized compounds was done by Thin Layer Chromatography (TLC). Spectroscopy techniques such as FT-IR, 1H NMR and 13C NMR and elemental analysis (CHNS) methods were used, in the elucidation of the structures of the synthesized compounds. Considering the biological activities of hydrazones, it is predicted that the new hydrazones will have more than one biological feature.