Bakır katalizli grignard eşleşme reaksiyonlarında katalitik parametrelerin reaksiyon seçiciliği ve verimi üzerine etkisi
The Effect of catalytic parameters on the reaction selectivity and the yield in the copper catalyzed grignard coupling reactions
  1. Tez No: 83379
  2. Yazar: FATMA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAKIR KATALİZLİ GRİGNARD EŞLEŞME REAKSİYONLARINDA KATALİTİK PARAMETRELERİN REAKSİYON SEÇİCİLİĞİ VE VERİMİ ÜZERİNE ETKİSİ FATMA EROĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ender ERDİK 1999, 106 sayfa Jüri: Prof. Dr. S. YILDIRIR Prof. Dr. T. PEKEL Prof. Dr. E. ERDİK Cu(I) reaktifleri, CuX.L'nin katalitik parametreleri olan X anyonu, L ligandı ve katalizör/reaktif oranı, Cu(I) katalizli Grignard eşleşme reaksiyonlarının hem verimini ve hem de kemoselektifliğini etkiler. Bu çalışmada, (i) Alkil Grignard reaktiflerinin 2-heteroatomalkil ile C-C eşleşmesinde Cu(I) katalizörlerin türünün ve miktarının eşleşme verimine etkisi bulunmuş ve eşleşme çevrim reaksiyonlarının mekanizmasında monoorganobakır bileşiğinin etkin katalizör olduğu gösterilmiştir, (ii) Grignard reaktiflerinin aril arensülfonatlarla reaksiyonunda C-C ve/veya C-S eşleşmesinin Cu(I) türüne ve miktarına bağlılığı bulunmuş, reaksiyon koşulları C-C veya C-S eşleşmesi ürünü için belirlenmiş ve C-C eşleşme ürünlerinin sülfonat yerine sülfondaki reaksiyon merkezi C'da eşleşme ile oluştuğu gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Cu(I) katalizörleri, Grigrand C-C eşleşme reaksiyonları, Grignard C-S eşleşme reaksiyonları, aril sülfonatlar, sülfonlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECT OF CATALYTIC PARAMETERS ON THE REACTION SELECTIVITY AND THE YIELD IN THE COPPER CATALYZED GRIGNARD COUPLING REACTIONS FATMA ERO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Ender ERDİK 1999, 106 Pages Jury: Prof. Dr. S. YILDIRIR Prof. Dr. T. PEKEL Prof. Dr. E. ERDİK Catalytic parameters of Cu(I) catalysts, CuX.L, i.e. the gegenion, X, the ligand, L and the catalyst/reagent ratio affect both the yield and the chemoselectivity of Cu(I) catalyzed Grignard coplings. It was shown that (i) in the alkyl Grignard reagent-2-h eter oar yl couplings, the yield depends on X, L and CuX.L/Grignard reagent ratio and monoorganocoppers are the effective catalysts in the catalytic cycle, (ii) In the aryl -Grignard reagent- aryl sulfonate couplings, C-C and/or C-S chemoselectivity strongly depend on CuX/Grignrd reagent ratio, but slightly on X and L. C-C coupling product is not formed by coupling of Grignard reagent with sulfonate, but formed by coupling with sulfonate. KEY WORDS: Cu(I) catalysis, Grignard C-C coupling reactions, Grignard C-S coupling reactions, aryl sulfonates, sulfones.