Gelir dağılımının beşeri sermaye üzerinde etkileri: D-8 ülkeleri
The effect of income distribution on human capital: D-8 countries
- Tez No: 755692
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gelir dağılımı eşitsizliği, uzun yıllardır birçok ülkenin temel sorunlarından biri olmuştur. Ülkelerin büyümesinden elde edilen kazançlar eşitsiz bir şekilde dağılım göstermiş ve gelir dağılımı eşitsizliğinin artmasına neden olmuştur. Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler genellikle eşitsizlik eğilimini arttırıcı etki göstermektedir. Son yıllarda artan gelir artışları birçok ülkede gelir eşitsizliğinin artmasına neden olmuştur. Adaletsiz gelir dağılımı, sürdürebilir ekonomik büyümeye zarar vermektedir. Yüksek oranda gelir eşitsizliğine sahip ülkelerde, düşük maaşlı yetenekli insanlara daha az eğitim fırsatı sunmakta ve toplumu istikrarsız hale getirmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki gelir dağılımının adaletli hale gelmesi ekonomik büyümenin temeli olan beşeri sermayenin artmasına yol açacaktır. Ebeveynler çocuklarına yapılacak eğitim yatırımlarını, çocuklarının gelecekteki kazançlarını arttıracak bir yöntem olarak görmektedir. Bundan dolayı son zamanlarda eğitim kazanımı birçok ülkede genişlemekte, eğitim eşitsizliği azalmaktadır. Bu çalışma literatürde bulunan çalışmalar göz önünde bulundurularak gelir dağılımının beşeri sermaye üzerinde etkilerini analiz etmektedir. Birçok literatür sonucuna göre, gelir dağılımında eşitsizlik olduğunda, gelir dağılımının beşeri sermayedeki etkisi artar, gelir eşitsizlikleri artan bir etki gösterir.
Özet (Çeviri)
İnequality in income distribution has been one of the most important problems to many countries for a long time. Profits which have been gotten by growing economy of countries have been dealt. For this reason this situation caused to increase inequality in income distribution. Globalization and technolojic imporevements ussually show increasing affect in inequality trend. İn recent years, increasing incomes have caused to increase inequality in income for many countries. İnequality in income distribution has damaged sustainability in economic growth. İn countries which have inequality income in high rate income supplies less education opportunity for talented people who have low salary and it makes society unstable. Studies show that becoming fair of income distribution causes human capital being the basic of economic development to increase. Parents are approaching education investments as a method which will increase their children's incomes in future. There fore, education rate has been increasing in many countries but inequality in education has been decreasing. This study analizes the effects of inequality income distribution on human capital by considering works in literature. According to many literature results, effect of income distribution in human capital increases when there is inequality in income distribution shows increasing affect in income inequality.