Okul yöneticilerinin çatışma yönetim stratejilerinin mesleki deformasyonları yönünden değerlendirilmesi
The evaluation of school managers' conflict managementstrategies in terms of professional deformations
  1. Tez No: 755721
  2. Yazar: ŞENAY KORKMAZ KAVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin çatışma yönetim stratejilerinin mesleki deformasyon açısından değerlendirilmesini incelemeyi amaçlamaktır. Araştırma nitel araştırma olarak yürütülmüştür. Bu doğrultuda veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde görev yapan 12 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Okul yöneticileriyle yapılan görüşmeler kaydedilmiş ve daha sonra metin belgesinde dönüştürülmüştür. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonunda okul yöneticileri tarafından okullarda yaşanan çatışmaları çözmek için en çok tercih edilen yöntemin bütünleştirici yöntem olduğu bunun yanında sınırlı da olsa uzlaşma ve hükmetme yöntemlerinin de okul yöneticisi tarafından tercih edildiği görülmüştür. Okul yöneticilerinin aslında mesleki deformasyona uğradıkları ancak mesleki deformasyon konusunda bilgi eksikliği yaşadıkları için bunu tecrübe olarak değerlendirdikleri görülmüştür. Diğer taraftan okul yöneticilerinin mesleki deformasyon algılarının bir çatışmayı çözme yöntemini belirleme süreci üzerinde belirleyici olduğu görülmüştür. Yöneticilik yetkilerinin çatışma yönetimi üzerinde belirleyici olduğunu belirten katılımcıların yaşanan çatışmaları çözmek için hükmetme stratejisine, iş yoğunluğu nedeniyle kendilerini psikolojik ve fiziksel olarak yorgun hissedenlerin ise görmezden gelme stratejisine başvurduğu görülmüştür. Bu sonuçlardan hareketle okul yöneticilerinin görev yaptıkları kurumlarda mesleki deformasyon konusunda örgütsel destek almaları ve her kademeden okul yöneticisine etkili stres yönetimi konusunda uzman desteği verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of school administrators' conflict management strategies in terms of professional deformation. The research was carried out as a qualitative research. In this direction, a semi-structured interview form was used as a data collection tool. The study group of the research consists of 12 school administrators working in Istanbul. Interviews with school administrators were recorded and then transcribed into a text document. The obtained data were analyzed by content analysis technique. At the end of the study, it was seen that the most preferred method for resolving conflicts in schools by school administrators was the integrative method. It has been observed that school administrators actually experience professional deformation, but they consider this as experience because they lack knowledge about professional deformation. On the other hand, it has been seen that the professional deformation perceptions of school administrators are determinative on the process of determining a conflict resolution method. It has been observed that the participants, who stated that the administrative powers affect the conflict method, resort to the domination strategy to resolve the conflicts, while those who feel themselves psychologically and physically tired due to the workload use the ignoring strategy. Based on these results, it has been suggested that school administrators should receive organizational support for professional deformation in the institutions they work in and that expert support should be given to school administrators from all levels on effective stress management.