Analytical research on the identity and characteristics of short news documentary film dedicated for digital platforms
Dijital platformlara hazırlanmış kısa haber belgesel filmin kimlik ve özellikleri üzerine analitik araştırma
  1. Tez No: 755722
  2. Yazar: IMRAN ALHUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ GÜRGEN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Dijital teknoloji, son birkaç yılda basın mesleğinde büyük değişiklikler meydana getirmiştir. Gazeteciler ve medya alanındaki uzmanlara göre gazetecilik, günden güne daha fazla dijitalleşme ve yeni dijital ortama uyum sağlama yolunda ilerlediğine inanmaktadır. Bu çalışma, dijital platformlara hazırlanmış kısa haber belgeseli olan yeni medya modeline tanımlama yapmaktadır. Sosyal medya platformlarına hazırlanmış bu filmin ayırt edici özellikleri ve yapım teknikleri tartışılmıştır. Çalışmada, içerik çözümlemesi metoduyla Vox Atlas serisi incelenmiştir. Araştırma, haber belgesel filmlerinin medyanın bir parçası olarak dijitalleşmeden nasıl etkilendiğini ve yeni dijital platformlarla uyum sağlayan yeni bir teknik ve görsel nitelik kazandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Digital technology made major changes in the profession of the press over the past few years. Journalists and experts in the media field believe that journalistic is moving day to day towards more digitization and adaptation to the new digital environment. This study gives description of a new media model, the short news documentary dedicated for digital platforms. This study discussed the identity of this film that dedicated for social media platforms, its characteristics, and production techniques. The study followed content analysis methodology, taking Vox Atlas series as a studying sample. The research showed how news documentary films as a part of the media has been affected by the digitalization, and gained a new technical and visual characteristics that adapted with the new digital platforms.