Okul öncesi öğretmen adaylarının STEM eğitimine ilişkin metaforik algıları ve öz yeterlik algılarının incelenmesi
Examination of metaphorical perceptions about STEM education of pre-school teacher candidates and perceptions of self-efficacy
- Tez No: 755724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada okul öncesi öğretmen adaylarının STEM eğitimine ilişkin sahip oldukları algıları metaforlar aracılığıyla ortaya çıkartmak ve STEM eğitimine ilişkin öz yeterliklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma okul öncesi öğretmen adaylarının STEM eğitimine ilişkin metaforik algıları ve öz yeterliklerinin belirlenmesi amacıyla tarama (survey) model betimsel araştırma kullanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanması, analizi ve yorumlanmasında nicel ve nitel yöntemlerden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 251 okul öncesi öğretmen adayı oluşturmuştur. Çalışma grubunun oluşturulmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği tercih edilmiştir. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla STEM Uygulamaları Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği ve Okul Öncesi Öğretmen Adaylarının STEM'e ilişkin Algılarını Belirleme Metafor Formu kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin istatistiksel analizleri bağımsız örneklemler t-testi kullanılmış, nitel verilerinin analizi için ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde çalışma grubunda bulunan öğretmen adaylarının STEM uygulamaları öz yeterlik düzeylerinin cinsiyet ve sınıf düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği, STEM ile ilgili bir kurs/seminere katılma durumlarına göre ise bir kurs/seminere katılan öğretmen adaylarının lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. STEM eğitimine ilişkin algılarının tüm metaforlara göre toplam olarak bakıldığında ise okul öncesi öğretmen adaylarının STEM eğitimine ilişkin olumlu algı geliştirdikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the perceptions of pre-school teacher candidates about STEM education through metaphors and to examine their self-efficacy regarding STEM education. In this research, survey model descriptive research has been used to determine the metaphorical perceptions and self-efficacy of pre-school teacher candidates about STEM education. Quantitative and qualitative methods were employed in the collection, analysis and interpretation of data in the research. The study group of the research consisted of 251 pre-school teacher candidates. Criterion sampling technique, one of the purposeful sampling methods, was preferred in the formation of the study group. STEM Applications Teacher Self-Efficacy Scale and Metaphor Form for Determining Perceptions about STEM of Pre-school Teacher Candidates have been used in order to collect the data of the research. SPSS 21 computer package program has been used for the statistical analysis of the quantitative data, and the content analysis technique for the analysis of the qualitative data of the research. An examination of the results of the research revealed that the STEM applications self-efficacy levels of the teacher candidates in the study group do not differ significantly according to gender and grade level, yet differ significantly in favor of the teacher candidates who attend a course/seminar, according to their participation in a course/seminar regarding STEM. Considering the total perceptions of STEM education according to all metaphors, it can be said that pre-school teacher candidates have developed a positive perception about STEM education.