Dijital pazarlama faaliyetlerinin marka bilinirliği üzerine etkisi
The effect of digital marketing activities on brand awareness
  1. Tez No: 755723
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖNER BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dijitalleşme, küresel ekonominin en önemli taşıyıcısı durumuna gelmiştir. Ekonominin temel aktörü olan işletmeler de dijital teknolojileri hemen her alanda kullanmaktadır. Değişime uyum sağlamak adına birçok firma iş yapış şekillerini teknolojiye uygun hale getirmektedir. Bunlardan biri de pazarlama faaliyetleridir. İnternet, sosyal medya ve mobil uygulamaların dahil olduğu dijital pazarlama stratejileri tüketicilere ulaşmanın en hızlı ve etkin yolları arasında gösterilmektedir. Bu nedenle hemen her işletme dijital pazarlama araçlarıyla müşterilerine doğrudan ulaşarak, onları sürece dahil etmektedir. Bu yoğun etkileşimli pazarlama faaliyetleri kapsamında, işletme ve ürün markası da güçlenmektedir. Dijital alandaki pazarlama faaliyetleri bir şekilde müşteri memnuniyetini de hedeflemektedir. Bu nedenle markalaşma stratejilerine hizmet etmektedir. Dijital pazarlamanın günümüz teknolojileri ile işletmeler için artan bu öneminden kaynaklı dijital pazarlama faaliyetlerinin marka bilinirliği üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla araştırma yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki 69milyon 950bin aktif sosyal medya kullanıcısı içerisinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve anket çalışmasında toplam 410 kişiye ulaşılmıştır. Ankette 24 sorudan ve toplamda 3 bölümden oluşan karma bir ölçek kullanılmıştır. Marka bilinirliğine etki eden demografik özellikler tespit edilmiştir. Çalışmada sonuç olarak dijital pazarlama faaliyetlerinin marka bilinirliği üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digitalization has become the most important carrier of the global economy. Businesses, which are the main actors of the economy, use digital technologies in almost every field. In order to adapt to change, many companies make their way of doing business compatible with technology. One of them is marketing activities. Digital marketing strategies, including the internet, social media and mobile applications, are among the fastest and most effective ways to reach consumers. For this reason, almost every business reaches its customers directly with digital marketing tools and includes them in the process. Within the scope of these intense interactive marketing activities, the business and product brand are also strengthened. Marketing activities in the digital field somehow aim at customer satisfaction. Therefore, it serves branding strategies. A research has been conducted to determine the effects of digital marketing activities on brand awareness due to the increasing importance of digital marketing for businesses with today's technologies. The population of the research was reached to 410 people in total, among 69 million and 950 thousand active social media users in Turkey, with the convenience sampling method. A mixed scale consisting of 24 questions and 3 parts in total was used in the questionnaire. Demographic features that affect brand awareness have been determined. As a result of the study, it was determined that digital marketing activities have an effect on brand awareness.