Küreselleşen dünyada davranışsal ekonominin yeri: Küreselleşme riskleri ve davranışsal ekonominin geleceği
The place of behavioral economy in a globalizing world: Risks of globalization and the future of behavioral economy
- Tez No: 755726
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
1980 yıllarından itibaren neoliberal politikalar eşliğinde dünyada gerçekleşen değişim, dönüşüm süreci küreselleşme olarak tanımlanmakta ve kabul görmektedir. Bu süreç siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel boyutları da kendi içerisinde barındırmaktadır. Özellikle küreselleşmenin ekonomik boyutu önem arz etmekte, ekonominin küreselleşmesiyle beraber ülkeler arasındaki sermaye, mal ve hizmet hareketlerinin serbestleşmesi, bunun neticesinde dünya ekonomisinin tek pazar çatısı altında bütünleşmesi ve bu durumun ülkeler arasındaki ekonomik bağları daha da arttırdığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmada küreselleşme olgusu detaylı bir biçimde ele alınmış, küreselleşmenin doğurduğu riskler anlatılarak bu bağlamda küreselleşme sürecinin hız kazandığı yıllar itibariyle ortaya çıkan ekonomik krizler incelenmiştir. Ardından psikoloji ve ekonomi bilimini kendi bünyesinde barındıran davranışsal iktisat konusuna geçilmiştir. Davranışsal iktisat psikoloji biliminin yardımıyla birey davranışlarını incelemekte ve neoklasik iktisadın aksine bireylerin rasyonel değil de irrasyonel olduğunu savunmaktadır. Tezin son kısmında ise davranışsal iktisat yardımıyla insan davranışlarının krizler üzerindeki önemli etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The process of change and transformation that has taken place in the world, accompanied by neoliberal policies since 1980, is defined and accepted as globalization. This process also includes political, economic and socio-cultural dimensions. Especially the economic dimension of globalization is important, it is observed that with the globalization of the economy, the liberalization of capital, goods and services movements between countries, as a result of this, the integration of the world economy under the roof of a single market and this situation further increases the economic ties between countries. In this study, the phenomenon of globalization has been discussed in detail, the risks posed by globalization have been explained and in this context, the economic crises that have emerged since the years when the globalization process gained momentum were examined. Then, the subject of behavioral economics, which includes psychology and economics, has been passed. Behavioral economics examines individual behavior with the help of psychology and argues that individuals are irrational, not rational, unlike neoclassical economics. In the last part of the thesis, the important effects of human behavior on crises are examined with the help of behavioral economics.