Elektronik ticarette tüketici güveninin etkileyen faktörler ve tüketici güveninin müşteri sadakatine etkisi
Affecting factors of consumer trust in electronic commerce and the effect of consumer trust on customer loyalty
- Tez No: 755727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı tüketici güveninin etkileyen faktörler ve tüketici güveninin müşteri sadakatine etkisini araştırmaktır. Bu kapsamda bilişim sektöründeki e-ticaret şirketinin online alışveriş yapan İstanbul Avrupa Yakasındaki 475 müşteriye online olarak anket uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS 22 programına girilerek değerlendirilmiştir. Araştırmada istatistiksel yöntemlerden bağımsız örneklem t testi, anova testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda güvenlik, gizlilik, imaj, arayüz boyutlarının kendi aralarında pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Güvenlik, gizlilik, imaj, arayüz boyutları ile tüketici güveni arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Tüketici güveni ile müşteri sadakati arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the factors affecting consumer trust and the effect of consumer trust on customer loyalty. In this context, an online questionnaire was applied to 475 customers of the e-commerce company in the IT sector, on the European Side of Istanbul, who shop online. The survey results were evaluated by entering the SPSS 22 program. In the study, independent sample t test, anova test, correlation analysis and regression analysis were used. As a result of the research, a positive and significant relationship was determined between the dimensions of security, privacy, image and interface. A positive and significant relationship was found between security, privacy, image, interface dimensions and consumer trust. There is a positive and significant relationship between consumer trust and customer loyalty.