Reklamlarda sanat eseri kullanımı
The use of artworks in advertisements
- Tez No: 755742
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmasında sanat eserlerinin basılı reklamlarda kullanım yöntemlerini göstergebilimsel yöntemle analiz ederek, sanat kullanımının farklı yönlerini Türkiye perspektifinden incelemektedir. Reklamlarda sanat eseri kullanımı; tanınabilir sanat eserleri, tanınamayan sanat eserleri, içeriğe bağımlı kullanım, içerikten bağımsız kullanım ve metinlerarası kullanım başlıkları altında kategorize edilerek, bu kategoriler doğrultusunda Türkiye özelinde değerlendirme yapabilmek için sanat yönetmenleri ile derinlemesine görüşmeler yapılacaktır. Bu çalışma, reklamda sanat stratejileri ile ilgili çeşitli yönleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Reklam stratejilerinde sanatın işlevine yönelik farkındalık düzeyinin değerlendirilmesiyle birlikte, Türklerin reklamlarda sanata yaklaşım tarzına ve bu yaklaşımla ilgili yorumlara bir değerlendirme çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the different aspects of the use of art forms by the perspective of Turkey by analyzing the methods of use of artworks in print advertisements with the semiotic method. Use of artworks in advertisements; recognizable artworks, unrecognizable artworks, context-dependent use, context independent use and intertextual use; in dept in dept interviews will be conducted with art directors in order to make an evaluation in Turkey in the line with these categories. This study aims to reveal various aspects of art strategies in advertising. Along with the evaluation of the level of awareness about the function of art in advertising strategies, it aims to make an assesment of the Turkish approach to art in advertisements and comments on this approach.