Teachers' attitudes towards online education during COVID-19 in the Turkish EFL context
COVID-19 sürecinde Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin uzaktan dil eğitimine karşı tutumları
  1. Tez No: 755741
  2. Yazar: GONCA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVID-19 salgını sırasında Türkiye'de ikinci dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin uzaktan dil eğitimi deneyimlerini ve bu sürece karşı olan tutumlarını araştırmaktır. Bu araştırma, İngilizce öğretmenlerinin eğitim seviyesi, kurum düzeyi, okul türü (özel & devlet) ve çevrimiçi eğitim deneyimi değişkenlerine dayalı olarak çevrimiçi eğitime yönelik tutumlarını anlamak için tasarlanmıştır. Bu çalışma aynı zamanda öğretmenlerin çevrimiçi eğitime hazır bulunuşluklarını, kullandıkları teknolojileri, bu süreçte yaşadıkları avantaj ve güçlükleri, bu sorunlara sundukları çözümleri ve gelecekteki eğitim etkinliklerinden beklentilerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Mevcut çalışma ayrıca öğretmenlerin“Acil Çevrimiçi Öğrenme”sürecinde yaşadıklarını ortaya koyarak mevcut literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Konunun kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için bu çalışmada yakınsak tasarım kullanılmıştır. Bu tasarım verilerin nitel ve nicel olarak aynı anda toplandığını gösterir. Katılımcılar, Türkiye genelinde eğitim kurumlarında görev yapan, yabancı dil olarak İngilizce öğreten ve pandemi sırasında çevrimiçi dil eğitimine aktif olarak katılan 426 İngilizce öğretmeniydi. Veriler, kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan bir anket ile elde edilmiştir. Anketteki açık uçlu maddelerden elde edilen metinsel veriler, araştırmacının daha kapsamlı ve derinlemesine bir araştırma yapmasına yardımcı olmuştur. Açık uçlu sorulara verilen cevaplar içerik analizi kullanılarak, ankette yer alan maddeler ise nicel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları öğretmenlerin çevrimiçi eğitime yönelik olumlu bir tutuma sahip olduklarını göstermektedir. Mevcut araştırmanın sonuçlarına göre öğretmenlerin çoğu çevrimiçi eğitim uygulamalarının avantajlı olduğunu düşünmektedir. Çevrimiçi eğitimin en belirgin avantajları, öğrenme için sunduğu alan ve zamanın esnekliğidir. Sonuçlar ayrıca çevrimiçi eğitimin ekonomik olduğunu ve zaman tasarrufu sağladığını da ortaya koydu. Elbette, çevrimiçi eğitimin yarattığı zorluklar da vardır. En sık bahsedilen zorluklar, teknoloji ve teknik destek eksikliğinin yanı sıra İnternet bağlantısıyla ilgili sorunlardır. Etkileşim, iletişim ve motivasyon sorunları da önemli zorluklar olarak belirlendi. Öğretmenler ayrıca gelecekteki çevrimiçi eğitim için bazı önerilerde bulundu. Karşılaştıkları sorunlar için en sık önerilen çözümler; teknolojinin kullanımına ilişkin öğretmen eğitimi, öğrencilerin sınıf devamlılığını zorunlu kılmak, ve her bir öğrenci için eşit çevrimiçi eğitim olanakları sağlamak olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the experiences and attitudes of teachers who taught English as a second language in both synchronous and asynchronous settings during the COVID-19 pandemic in a Turkish EFL context. It was designed to understand EFL teachers' attitudes towards online education based on their level of education, level of institution, school type, and online education experience variables. This study also attempts to reveal the teachers' readiness for online education, the technologies used, the advantages and difficulties they experienced in this process, the solutions they offer to these problems, and their expectations for future educational activities. The study also aims to contribute to the existing literature by revealing the experiences of teachers during the Emergency Online Learning period. To gain a comprehensive and detailed understanding of the subject, this study has employed convergent design. It indicates that data were collected simultaneously qualitatively and quantitatively. Participants were the 426 EFL teachers who work in educational institutions across Turkey, teaching English as a foreign language and actively participating in online language education during the pandemic. The data were acquired by a survey that included closed and open-ended questions. The textual data from the open-ended items in the questionnaire helped the researcher to conduct a more extensive and in-depth inquiry. The responses to open-ended questions were analysed by using content analysis, and the items in the questionnaire were analysed quantitatively. The results of the study indicate that teachers have positive attitude towards online education. According to the results of the current study, most of the teachers thought that online education practices were advantageous. The most articulated advantages of online education are the flexibility of space and time it offers for learning and creating a comfortable environment. The results also revealed that online education is economic and time-saving. There are also challenges that online education creates. The most commonly mentioned difficulties are a lack of technology and technical support, as well as issues with Internet connectivity. Interaction, communication, and motivation issues were also identified as important challenges. Teachers also offered some recommendations for future online education. The most commonly suggested remedies for the issues they faced were teacher training on the use of technology, making classroom attendance compulsory, and providing equal online education possibilities for every student.