The evaluation of secondary school ELT coursebooks in Turkey in terms of global citizenship education
Türkiye'deki orta okul İngilizce ders kitaplarının küresel vatandaşlık eğitimi açısından incelenmesi
- Tez No: 755743
- Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küresel Vatandaşlık, bireylerin, dünyanın vatandaşı olduğunu gösteren ve dünyayı ilgilendiren sorunlara karşı daha derin bir sorumluluk sergilendikleri konsepttir. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş İngilizce müfredatı, kendi kültürlerinin yanında, aynı zamanda uluslararası dillerin ve kültürlerinin de değerlerini anlayan vatandaşlar yaratmayı hedefleyen anahtar yeterlilikler ile donatılmış yeni bir öğrenci profilinin altını çizmektedir, ki bu anlayış da Küresel Vatandaşlık Eğitimi anlayışını desteklemektedir. Bunu başarabilmek adına, müfredatta verilen değerler ve yeterlilikleri destekleyen ölçme kriterlerine göre materyal geliştirmek önemlidir. Bu yüzden, bu güncel çalışma, 7. ve 8. sınıf ortaokul İngilizce ders kitaplarını, içerisindeki aktivitelerin bilişsel, sosyo-duyuşsal ve davranışsal öğrenme alanları ve öğrenme hedefleri bakımından incelenmesini hedeflemiştir. UNESCO'nun Küresel Vatandaşlık Eğitimi Çerçevesi 'ne göre geliştirilmiş bir kontrol listesi kullanılmıştır. Her öğrenme alanlarının ve bu üç öğrenme alanı altında yer alan öğrenme hedeflerinin frekans aralığı alınmıştır. Sonuçlar, ilgili ders kitaplarında, her üç öğrenme alanının da yer aldığını göstermiştir, ancak, yine de ders kitaplarında bilişsel öğrenme alanı en yaygın görülen olmuştur, ki bu da sosyo-duyuşsal ve davranışsal öğrenme alanlarının çok az sıklıkla görüldüğünü göstermiştir. Kontrol listesinde yer alan bilişsel öğrenme hedeflerinden bazıları ders kitaplarında hiç bulunmamıştır. Buna ek olarak, ders kitapları sosyo-duyuşsal ve davranışsal öğrenme hedefleri bakımından oldukça eksiktir.
Özet (Çeviri)
Global citizenship is the concept showing that individuals are the citizens of the world, where they exhibit a deeper understanding of the responsibilities towards the issues regarding the world. The English language curriculum framed by the MoNE (Ministry of National Education) highlights a new learner profile attempted to create citizens with the necessary key competences, aiming to form English learners who are able to understand the values of international languages and cultures as well as their own culture, which is promoted by the understanding of Global Citizenship Education. In order to achieve this, it is essential to develop materials according to the assessment criteria which promote the values and competences depicted in the curriculum. Therefore, 7th and 8th grade English secondary school coursebooks were aimed to be evaluated in this recent study in terms of cognitive, socio-emotional and behavioural domains of learning and learning objectives in the activities. A checklist which was developed according to UNESCO's GCE framework was used. The frequencies of each learning domain and objective described under these three learning domains were taken. The results showed that there were examples of all three domains, nevertheless, the cognitive domain was the one mostly seen among the coursebooks, which showed that socio-emotional and behavioural domains were rarely seen. Some cognitive objectives in the checklist were not found at all. Besides, the coursebooks were highly lack of many of the socio-emotional and behavioural objectives.