Identifying the properties of memories that enable attentional guidance
Dikkati yönlendirebilen bellek izlerine ait özelliklerin tespit edilmesi
- Tez No: 755779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN GÜNSELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Geçmiş çalışmalar bellek temsillerinin dikkati yönlendirme kabiliyetinin iç dikkatin bu temsillere yöneltilerek belirlendiğini öne sürse de yeni bir araştırma bu kabiliyetin temsil netliğinden kaynaklandığını önermektedir. Mevcut çalışmanın ilk kısmında, iç dikkat ve temsil netliğini karşılaştırmak için bunları birbirlerinden ayrı şekilde değiştirmeyi amaçladık. Deney 1'de her denemede önce iki renk gösterildi. Denemelerin %70'inde bellek temsilleri sırayla zorunlu seçim görevi ile test edildi. Geri kalan %30'unda arama görevi ile dikkati yönlendirme ölçüldü. İki görevden de önce bir retro-ipucu hangi rengin önce test edileceğini belirtilerek iç dikkatin bu temsile yönlendirilmesi amaçlandı. Kritik olarak ikinci rengin daha yüksek netlikte tutulması görev zorluğu, ödül ve geri bildirim ile teşvik edildi. Deney 2 ve 3, sırayla, testin karıştırıcı etkisini ve retro-ipucunun otomatik etkisini kontrol etti. Üç deneyde de ipucu verilen temsil, diğer temsile yapılan teşviklere rağmen, daha yüksek isabet ile raporlandı. Bu sonuç çalışma belleğinde iç dikkat ve temsil netliğinin ayrıştırılamayacağı ihtimaline işaret etmektedir. Karşılaşılan bu engelden dolayı ikinci kısımda temsil netliği ve iç dikkat, uzun süreli bellek dahil edilerek, farklı şekilde kavramsallaştırıldı. Önce, dikkati yönlendirme ölçümünü geliştirmek için Deney 4 yeni bir arama görevi kullanarak etkiyi tekrarladı. Ardından Deney 5 temsil netliğini değiştirmek için temsili beş deneme boyunca tekrarladı. Temsil netliği arttıkça dikkati yönlendirmenin azaldığı gözlemlendi. Bu bulgu bellek güdümlü dikkatin belirleyici etkeninin iç dikkat olduğunun göstergesi olarak alınabilir. Özetle, mevcut çalışma, çalışma belleğinde temsil netliğinin iç dikkate dayandığını ve bellek güdümlü dikkatin, temsil netliğinden ziyade, iç dikkat ile belirlendiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
While the ability of memory representations to guide attention has been traditionally argued to be due to the direction of internal attention to these representations, a recent study proposed that memory precision enables attentional guidance. In the first part of the present work, we aimed to compare internal attention and precision by manipulating them independently. In Experiment 1, in each trial, two colors were shown. On 70% of the trials, these memory items were sequentially tested. On the remaining 30%, a search task was given to measure attentional guidance. Before either task, a retro-cue indicated which color would be tested first, thus, should be attended. Critically, participants were incentivized to maintain higher precision representation for the second color with difficulty, reward, and feedback. Experiments 2 and 3 controlled for output interference and the automatic retro-cue effects, respectively. In all experiments, the cued item was reported more accurately, despite the incentives for the uncued item, indicating that isolating internal attention and precision in working memory is unattainable. Due to this obstacle, in the second part, we reconsidered precision and internal attention by involving long-term memory. First, to reliably measure attentional guidance, Experiment 4 replicated it with a revised design. Then, Experiment 5 manipulated memory precision by repeating a memory item throughout 5 trials. As the memory precision improved with repetitions, attentional guidance diminished, suggesting that internal attention governs memory-guided attention, rather than memory precision. Overall, the present work implies that (1) working memory precision relies on internal attention, and (2) attentional guidance is driven by internal attention rather than precision.