Burdur kent merkezi Köprübaşı kentsel koridorunun katılımcı tasarım bağlamında incelenmesi
Investigation of Burdur city center Köprübaşı urban corridor in the context of participatory design
- Tez No: 755780
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SAMET AŞIKKUTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışmanın amacı, kentler ve bu mekânı kullanan bireyler için büyük öneme sahip kentsel koridorların ve son yıllarda kullanım alanları gitgide artan katılımcı tasarım yaklaşımlarının incelenmesidir. Bu doğrultuda oluşturulan on adet hipotezin doğruluğu araştırılmıştır. Çalışmanın materyalini konuyla ilgili daha önce yapılan uluslararası ve ulusal araştırmalar ve anket formu oluşturmaktadır. Anket sonucunda ortaya çıkan verilerin analizinde SPSS programından faydalanılmıştır. Görsellerin hazırlanmasında Adobe Photoshop CS6 programı kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında Burdur'un ekonomik, kültürel ve toplumsal yaşamında önemli yeri olan Köprübaşı kentsel koridorunun katılımcı tasarım yaklaşımıyla ele alınması, çalışma materyalini oluşturmaktadır. Çalışmada Burdur kent merkezi Köprübaşı kentsel koridorunun katılımcı tasarım bağlamında incelenip değerlendirilmesi için anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışma alanında toplam 225 kişiye yüz yüze anket uygulanmış, 195 anket değerlendirmeye alınmıştır. Uygulanan anketler sonucu elde edilen veriler SPSS programı vasıtasıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak kentsel koridorların sahip olduğu ögelerin değerlendirilmesinin kullanıcı niteliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterip göstermediği ortaya konmuştur. Elde edilen verilere göre bu tür mekânların planlanması, tasarlanması ve geliştirilmesinde kullanıcıların katılımını sağlamanın gerekli olduğunu söylemek mümkündür. Bu doğrultuda düzenlenmiş mekânların daha nitelikli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the urban corridors, which are of great importance for cities and the individuals using this space, and the participatory design approaches that have been increasingly used in recent years. The accuracy of ten hypotheses created in this direction was investigated. The material of the study consists of previous international and national research on the subject and a survey form. SPSS program was used in the analysis of the data obtained as a result of the survey. Adobe Photoshop CS6 program was used in the preparation of the images. In this thesis, handling the Köprübaşı urban corridor, which has an important place in Burdur's economic, cultural and social life, with a participatory design approach constitutes the study material. In the study, the survey method was used to examine and evaluate the Burdur city center Köprübaşı urban corridor in the context of participatory design. Face-to-face questionnaires were applied to a total of 225 people in the study area and 195 questionnaires were evaluated. The data obtained as a result of the applied questionnaires were analyzed by the SPSS program. As a result, it has been revealed whether the evaluation of the elements of the urban corridors varies depending on the user qualities. According to the data obtained, it is possible to say that it is necessary to ensure the participation of users in the planning, design and development of such spaces. It is thought that the spaces arranged in this direction may be more qualified.