The influence of gender categories on object conceptualization: A study on Turkish speakers, French speakers and Turkish-French bilinguals
Cinsiyet kategorilerinin nesne kavramsallaştırılması üzerine etkisi: Ana dili Türkçe ve Fransızca olan kişiler ile Türkçe-Fransızca iki dillileri üzerine bir çalışma
- Tez No: 755781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JUNKO KANERO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, dilbilgisel cinsiyetin (DC) açık ve örtük nesne kavramsallaştırması üzerindeki etkisini, ana dili Türkçe ve Fransızca olan kişiler ile Türkçe-Fransızca iki dillilerden oluşan bir örneklemle, dört farklı çalışmada incelemiştir. Katılımcılar Örtük Çağrışım Testi (ÖÇT), Açık Cinsiyet Atama Taskı (ACAT) ve Toplumsal Cinsiyet Rol Tutumları Ölçeği'ni tamamlamışlardır. Türkçe konuşucuları sadece kavramsal cinsiyetten (KC) etkilenmiştir. Fransızca konuşucuları ÖÇT'de DC ve KC'den, ACAT'ta sadece KC'den etkilenmişlerdir. Türkçe-Fransızca iki dilliler, ÖÇT'de sadece KC'den, ACAT'ta ise hem DC hem de KC'den etkilenmişlerdir. Fransızca konuşucuları ÖÇT'yi sözel becerileri meşgul eden bir görev eşliğinde tamamladığında, sadece DC'nin etkisinin bozulduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca görece daha cinsiyetçi Türkçe konuşucuları ÖÇT'de KC'den daha fazla etkilenmiştir. Görece daha cinsiyetçi Fransızca konuşucular ÖÇT'de hem DC hem de KC'den etkilenirken, ACAT'ta daha cinsiyetçi Fransızca konuşucuları KC'den, daha eşitlikçi katılımcılarsa DC'den etkilenmiştir. ACAT'ta KC daha cinsiyetçi Türkçe-Fransızca iki dillierini, DC ise daha eşitlikçi iki dillileri etkilemiştir. Bu bulgular, task dil kullanımı gerektirmese bile dilsel etiketlerin otomatik bir şekilde aktive olup nesne kavramsallaştırılmasına müdahale edebileceğini göstermektedir. Ayrıca yabancı dil olarak edinilen DC'nin iki dillilerin sadece açık nesne kavramsallaştırmasına etki ettiği bulunmuştur. Bu çalışma aynı zamanda toplumsal cinsiyet rolü tutumlarının DC'nin nesne kavramsallaştırması üzerindeki etkisini değiştirebileceğini gösteren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In four studies, this thesis investigated how grammatical gender (GG) affects the explicit and implicit object conceptualization in Turkish speakers, French speakers, and Turkish-French bilinguals. Participants completed an Implicit Association Test (IAT), the Explicit Gender Attribution Task (EGAT) and the Gender Role Attitudes Scale. Turkish speakers were only affected by conceptual gender (CG). French speakers were affected by both GG and CG in the IAT, and CG only in the EGAT. Turkish-French bilinguals were affected only by CG in the IAT and both GG and CG in the EGAT. When French speakers completed the IAT under verbal interference, only the effect of GG was disrupted. Further, Turkish speakers with relatively strong“sexist”attitudes were affected by CG in the IAT. Relatively more sexist French speakers were affected by both CG and GG in the IAT, nevertheless, in the EGAT, CG affected more sexist participants, and GG affected more egalitarian participants. In the EGAT, CG affected more sexist bilinguals and GG affected more egalitarian bilinguals. These findings suggest that, even when the use of language is irrelevant, linguistic labels can be automatically activated and intervene with conceptualization. Also learning a GG language affects only the explicit object conceptualization in bilinguals. This research is also the first to show that gender role attitudes may modulate the influence of GG on object conceptualization.