Bir binek otomobilin ilk rölanti süresinin ve ortam koşullarının gerçek sürüş emisyonlarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of a passenger car's first idle time and environmental conditions on real driving emissions
  1. Tez No: 755799
  2. Yazar: YAVUZ SELİM AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İçten yanmalı motorlar, CO2, CO, HC ve NOX gibi zararlı emisyonlar yaydıkları için küresel ısınmanın en önemli faktörlerinden biridir. Bu nedenle araçlar için CO2 ve diğer egzoz emisyonları ile ilgili düzenlemeler tüm ülkelerde kademeli olarak sıkılaştırılmakta ve küresel ısınmayı azaltmak için farklı test prosedürleri uygulanmaktadır. Bu çalışmada, sürdürülebilir çevresel geleceğe ulaşmak için Gerçek Sürüş Emisyon prosedürlerine göre gerçekleştirilen testlerde kullanılan araç için taşınabilir emisyon ölçüm sistemi ve kompakt egzoz gazı analizörü kullanılarak buji ateşlemeli motorun egzoz emisyonları ölçülmektedir. Test güzergâhı boyunca salınan egzoz emisyonları üzerinde, aracın bekletildiği ortam sıcaklığının ve aracın motorunun çalıştırılmasından ilk kalkış anına kadar geçen sürenin etkileri araştırılmıştır. İlk rölanti süresinin artırılması ile test güzergahı boyunca CO, THC ve NOX emisyonlarındaki azalmalar sırasıyla yaklaşık %23, %45 ve %66,5 olarak bulunmuştur. Ortam sıcaklığının artmasının etkisiyle test sırasında daha iyi emisyon değerleri elde edilir. Belirlenen güzergâh boyunca yapılan testlerde motorun ilk rölanti süresinin ve aracın bekletildiği ortam sıcaklığının artmasının emisyon değerlerini düşürdüğü gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Internal combustion engines are one of the major factors of global warming, as they emit harmful emissions such as CO2, CO, HC and NOX. Therefore, the regulations on CO2 and other exhaust emissions for vehicles are gradually being tightened in all countries, and different test procedures are applied to reduce global warming. In this study, exhaust emissions of the spark ignition engine are measured by using the portable emissions measurement system and compact exhaust gas analyzer for the vehicle used in tests carried out according to Real Driving Emission procedures to reach sustainable environmental future. The effects of the ambient temperature in which the vehicle is kept before starting and the time from starting the vehicle's engine to the moment of first departure on the exhaust emissions released along the test route were investigated. The reductions in CO, THC and NOX emissions along the test route by increasing the initial idle time were found to be approximately 23%, 45% and 66.5%, respectively. With the effect of increasing the ambient temperature, better emission values are obtained during the test. In the tests carried out along the determined route, it was observed that the first idle time of the engine and the increase in the ambient temperature in which the vehicle was kept reduced the emission values.