Correlation between thyroid disorder and anemia
Tiroid bozukluğu ile anemi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 755812
  2. Yazar: AHMED KHALID MHMOOD ALELTHAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, hipotiroidizm ve hipertiroidizmin hemoglobin düzeylerini nasıl etkilediğini bulmaktı. Tiroksin ve hematolojik belirteçler arasında bir bağlantı olduğu bulundu. Hipertiroidi, hipotiroidi ve kontrol gruplarındaki kişilerin yaş ortalamasının sırasıyla 36,9±5,3, 33,3±3,6 ve 27,33±4.19 olduğunu bulduk. BMI, hipotiroidizmin (31,1±3,0, p-değeri 0,001) ve hipertiroidizmin (26,0±3,5, p-değeri 0,020) kontrollerden (22,73±1,99) çok farklı olduğunu gösterdi. Hastaları ve kontrolleri karşılaştıran tiroid sorunları Hastalar ve kontrollerdeki TSH hormon düzeyleri arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar vardır (p değeri 0,001). Hastaları ve kontrolleri karşılaştırmak için Demir Pane özelliklerinin kullanılması Ferritin seviyeleri hastalar ve kontroller arasında farklıdır (p = 0,001), ancak ne TIBC ne de demir seviyeleri önemli bir şekilde farklı değildir. Hematolojik bir parametre ile ölçüldüğünde tiroid hastalığı olan kişiler ile sağlıklı kişiler arasındaki bağlantı hasta grubu ile kontrol grubu arasında çok fazla fark olmadığı bulundu. Mevcut çalışma, kontrol, hiper ve hipo (hiper = 4,52±0,512, hipo = 4,315±0,541 ve kontrol = 4,8±0,552) (p değeri >0,05) için ortalama RBC değerleri arasında anlamlı bir fark olmadığını bulmuştur. HB için korelasyon ve değişiklikler de anlamlı değildi (11,89±1.9, 11,863±1,48 ve 12,87±1,53, p değeri >0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out how hypothyroidism and hyperthyroidism affect the levels of haemoglobin. It was found that there was a link between thyroxin and haematological markers. We found that the average age of people in the hyperthyroidism, hypothyroidism, and control groups was 36.9±5.3, 33.3±3.6, and 27.33±4.19, respectively. The BMI showed that hypothyroidism (31.1±3.0, p-value 0.001) and hyperthyroidism (26.0±3.5, p-value 0.020) are very different from the controls (22.73±1.99). Thyroid problems comparing patients and controls There are statistically important differences between the levels of TSH hormone in patients and controls (p value 0.001). Using Iron Pane characteristics to compare patients and controls Ferritin levels are different between patients and controls (p = 0.001), but neither TIBC nor iron levels are different in a significant way. the link between people with thyroid disease and healthy people as measured by a hematological parameter It was found that there wasn't much difference between the patient group and the control group. The current study found that there were no significant differences between the mean RBC values for control, hyper, and hypo (hyper = 4.52±0.512, hypo = 4.315±0.541, and control = 4.8±0.552) (p value >0.05). The correlation and changes for HB were also not significant (11.89±1.9, 11.863±1.48, and 12.87±1.53, p value >0.05).