Representation of Palestinian resistance in Palestinian national cinema
Filistin direnişi ve Filistin ulusal sinemasında nasıl temsil edildiği
  1. Tez No: 755832
  2. Yazar: MOHAMMAD SAMEER SAMREEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Filistin sineması bir direniş sineması olan Üçüncü Sinemanın bir parçası olarak kabul edilir ve bu makale Filistin direnişinin Filistin filmlerinde nasıl görüldüğünü ve meşrulaştırıldığını analiz eder. Direnişin biçimini ve nasıl görüldüğünü anlamaya yardımcı olmak için kullanılan yöntem, Rohunna ve Bar-tell'in İnatçı Etnoulusal Çatışmaların Psikolojik Dinamikleri teorisidir. Bu tez aynı zamanda mağduriyetin rolüne ve gerçek yaşam olaylarının bu tezde incelenen bazı filmlerin anlatısını şekillendirmeye nasıl yardımcı olduğuna odaklanmaktadır. Tezde, beş farklı yönetmenin 1988'den 2020'ye kadar dokuz filmini kronolojik sırayla incelendi. Bu filmlerden oluşan örneklem, filmlerin anlatısıyla siyasi ve tarihsel çatışmaların etkilerini daha fazla açıklamaya yardımcı ve direnişin tüm biçimlerini temsil etmede Filistin sinemasının ve Filistinli yönetmenlerin rolünü açımlamaya yardımcı olmak için seçildi.
Özet (Çeviri)
Palestinian cinema is considered a part of Third Cinema which is a resistance cinema, and this thesis analyzes how the Palestinian resistance is viewed and justified in the Palestinians films. The method used to help understand the form of the resistance and how it is viewed is Rohunna and Bar-tell's theory of Psychological Dynamics of Intractable Ethnonational Conflicts. This thesis also focuses on the role of victimization and how the real-life events help shape the narrative of some films. The thesis discussed nine films in chronological order from 1988 up to 2020 from five different directors. This film sample was chosen to help further explain the effects of the political and historical conflicts with the narrative of the films and to help magnify the role of the Palestinian cinema and the Palestinian directors in representing the resistance in all its forms.