60-72 aylar arasındaki çocukların yaratıcılıkları ile öz-düzenleme, duygu düzenleme ve davranış düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation into the relationship between creativity and skills of self-regulation, emotion regulation and behavior regulation of 60-72 months-old children
  1. Tez No: 755851
  2. Yazar: ZEYNEP ÇOMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN YILDIZ ÇİÇEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, 60-72 aylar arasındaki çocukların yaratıcılıkları ile öz düzenleme, duygu düzenleme ve davranış düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışma genel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Eskişehir ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 217 okul öncesi öğretmeni ve 60-72 ay yaş aralığında bulunan 217 anne oluşturmaktadır.Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ve çocukların demografik bilgilerine ilişkin soruları içeren“Genel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Çocukların yaratıcılık düzeylerini belirlemek amacıyla“Erken Çocukluk Yaratıcılık Ölçeği (EÇYÖ) kullanılmıştır. Çocukların öz düzenleme becerilerini ölçmek amacıyla ise ”Öz düzenleme Becerilerini Değerlendirme Ölçeği (Anne Formu)“, ”Duygu Ayarlama Ölçeği“ ve ”Çocuk Davranışını Değerlendirme Ölçeği" olmak üzere üç farklı ölçek kullanılmıştır. Çalışma sonucundaCronbach's alfa (α) güvenirlik katsayısı değerlerine bakıldığında ölçek puanlarının Cronbach's alfa (α) değerlerinin .70'in üzerinde olduğu görülmüştür. Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği alt boyutları, Duygu Ayarlama Ölçeği alt boyutları ve Öz Düzenleme Ölçeği toplam puanları yaratıcılık ölçeği puanları Yaratıcılık Ölçeği puanları üzerindeki toplam varyansın % 55'ini açıkladığı saptanmıştır. Çalışmada okul öncesi dönemdeki çocukların yaratıcılık ve öz düzenleme beceri düzeyleri arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Katsayısı Önemlilik Testi ile analiz edilmiştir. Okul öncesi dönemdeki çocukların öz düzenleme beceri düzeylerinin, yaratıcılık düzeylerini yordamasına ilişkin analizlerde Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi uygulanmıştır. Çalışmada okul öncesi dönemdeki çocukların ve ebeveynlere ait demografik özellikler ile çocukların öz düzenleme becerileri ve yaratıcılık düzeyleri arasındaki farklılaşma Bağımsız Gruplar t-Testi ve Tek Yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonucuna göre Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği alt boyutları, Duygu Ayarlama Ölçeği alt boyutları ve Öz Düzenleme Ölçeği toplam puanları yaratıcılık ölçeği puanlarını anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Davranış Düzenleme alt boyutları, Duygu Ayarlama alt boyutları, Öz düzenleme toplam puanları ve Yaratıcılık toplam puanları arasındaki ilişkinin incelendiği yol analizi model testinde ki-kare değeri anlamlı olmadığı ve veri ile modelin uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the creativity of children aged 60-72 months and their self-regulation, emotion regulation, and behavior regulation skills. This study is in the general screening model. The study group of the research consists of 217 preschool teachers working in preschool education institutions affiliated with the Ministry of National Education in Eskişehir in the 2021-2022 academic year and 217 mothers aged between 60-72 months. In the study, the“General Information Form”prepared by the researcher containing questions about the demographic information of the children was applied as a data collection tool.“Early Childhood Creativity Scale (ECYS) was used to determine the creativity levels of children. To measure children's self-regulation skills, three different scales were used: ”Self-regulation Skills Assessment Scale (Mother Form)“, ”Emotion Adjustment Scale“ and ”Child Behavior Assessment Scale". As a result of the study, when the Cronbach's alpha (α) reliability coefficient values were examined, it was seen that the Cronbach's alpha (α) values of the scale scores were above .70. It was determined that Child Behavior Rating Scale sub-dimensions, Emotion Adjustment Scale sub-dimensions, and Self-Regulation Scale total scores explained 55% of the total variance on the creativity scale scores. In the study, the relationship between creativity and self-regulation skill levels of preschool children was analyzed with the Pearson Correlation Coefficient Significance Test. Multiple Linear Regression Analysis was applied in the analyzes related to the prediction of creativity levels of preschool children's self-regulation skill levels. In the study, the differentiation between the demographic characteristics of preschool children and their parents, and the children's self-regulation skills and creativity levels were analyzed with Independent Groups t-Test and One-Way ANOVA. According to the results of multiple linear regression analysis, Child Behavior Rating Scale sub-dimensions, Emotion Adjustment Scale sub-dimensions, and Self-Regulation Scale total scores significantly predicted creativity scale scores. In the path analysis model test, in which the relationship between Behavior Regulation sub-dimensions, Emotion Adjustment sub-dimensions, Self-regulation total scores, and Creativity total scores was examined, it was seen that the chi-square value was not significant. Besides that, it was seen that the data and the model were compatible