Alt sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerden gelen 60-72 aylar arasındaki çocuklara uygulanan dil eğitim programının çocukların dil gelişimine etkisinin incelenmesi
An Examination of the impact og language teaching programs for the children of 60-72 months from families of low socio-economic status on the language development of children
  1. Tez No: 133753
  2. Yazar: ŞEHNAZ YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Dil Eğitim Programının alt sosyo ekonomik düzeydeki ailelerden gelen 60- 72 aylar arasındaki çocukların dil gelişimine etkisinin incelenmesi bu araştırmanın amacım oluşturmaktadır. Dil Eğitim Programının sonucunda, çocukların dil gelişim düzeylerinin bulundukları 60., 64., 67. ve 70. aylara göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini, 61, 64, 67, 70 aylık ve her aydan 10 çocuk olmak üzere 40 deney 40 kontrol grubu toplam 80 çocuk oluşturmaktadır. Deney grubunu oluşturan çocuklara 12 hafta süreyle dil eğitim programı uygulanmıştır. Programı uygulamadan önce ve uyguladıktan sonra Aile Bilgi Formu, Peabody Resim Kelime Testi, Lügatçe ve Dil Testi, Descouedres Lügatçe Testi ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde tek faktörde tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA ve -t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The aim of the study is to analyze the effects of the Language Training Program on the language development of 60-72 months children from low socio economic levels. It is also studied that the effect of the program varied according to different development points. The sample includes a total of 80 children. Ten children from 61, 64, 67, 70 months are selected. In the control and experiment group 40 children were included. The experiment group received 12 week language training program. Before and after the program the following instruments were used as post test and pretest: Family Data Form, The Peabody Picture Vocabulary Test, Vocabulary and Language Test, Descouedres Vocabulary Test in data analysis, ANOVA and -t tests are used.