Video oyunlarında konsept tasarım kavramının incelenmesi ve bir uygulama çalışması
- Tez No: 755857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SONGÜR DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Her geçen gün popülerliği daha da artmakta olan dijital platformlardaki oyunlarla birlikte, bu süreçlerde görev alan tasarımcıların da çalışma alanları artmıştır. Özellikle konsept tasarımlarda estetik ve özgünlük bakımından daha kaliteli çalışmaların çıkmasıyla birlikte bu alanda çalışan konsept tasarımcıların da öneminin arttığı gözlemlenmektedir. Oyun sektöründe yükselen rekabet nedeniyle, özgünlük açısından çekici, kaliteli ve yaratıcı oyun uygulamalarının geliştirilmesi önem kazanmıştır. Bu bağlamda, yaratıcı ekibin oyun geliştirme sürecindeki rolü artmaya başlamış ve uzman tasarımcılara olan talepler de büyümüştür. Bu alanda lider olan büyük firmaların yüksek bütçe ve kalite standartları mevcuttur. Böyle büyük firmalar, bağımsız oyun şirketleri gibi yaratıcı fikirleri ve stilleri özgürce benimseyemeyeceğinden başarılarının ve kazançlarının üzerinde olumsuz bir etki yarattığı görülebilmektedir. Tam da bu noktada bağımsız oyun şirketlerinin yaratıcılığı ve becerileri giderek daha da önemli hale gelmektedir. Tek bir geliştirici veya küçük bir geliştirici ekibi, büyük oyun şirketleri gibi büyük çaplı oyunlar üretecek kaynaklara sahip değildirler. Bu nedenle bağımsız oyun şirketleri oyunda büyük dünyalardan çok, mükemmel şekilde işlenmiş küçük dünyalara odaklanmışlardır. Bu bağlamda, bu araştırmanın uygulama bölümünde bağımsız bir video oyunu için konsept tasarımlar geliştirilmiştir. Bu araştırmada, 20. yüzyılın başlarından itibaren gelişmekte olan konsept tasarım kavramı incelenerek video oyunlarının gelişimine ve bugünkü seviyeye getirilmesinde etken olan yöntemler hakkında kısaca bilgiler verilmektedir. Özellikle bağımsız oyun şirketlerinin geliştirdikleri alanında ödül almış olan iki boyutlu platform oyunları üzerinde yoğunlaşılarak, bu alanda yapılmış örneklere yer verilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bulgular ve örneklere dayanarak yapılan uygulama çalışmasında konsept tasarımın süreçleri irdelenmiştir. 'Video Oyunlarında Konsept Tasarım Kavramının İncelenmesi ve Bir Uygulama Çalışması' adlı bu tezin birinci bölümünde konsept tasarım kavramı ele alınarak belirlenen başlıklar altında tanımlamalarından ve tarihi gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümünde ise video oyunlarının tasarım sürecindeki kriterlerin nasıl olması gerektiği, genel konsept tasarımı ve tasarım süreçleri, oyuna sağladığı katkılar açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde örnek oyunlar üzerinden konsept tasarım ve konsept tasarımcısının üstlendiği rol incelenmiştir. Bu incelenen oyunlar 2010-2020 yılları arasında bağımsız oyun şirketleri tarafından yayınlanmış, alanında ödül almış oyunların konsept tasarım süreçleridir. Dördüncü bölümde ise edinilen bilgiler doğrultusunda yapılan örnek uygulama hakkındaki bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca uygulama sırasında yapılan her eskiz çalışmasının dijital ortama aktarılarak, kullanılacak olan çizim programları aracılığı ile aşamalar ayrıntılı bir şekilde sunulmuştur. Tez çerçevesinde geliştirilen oyun konsepti için bir hikâye belirlenerek, bu hikâye üzerinden karakter ve mekân konsept tasarımı gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER; Video Oyunu, Oyun Tasarımı, Konsept Tasarım, Dijital Oyun, Karakter Tasarımı, Mekân Tasarımı
Özet (Çeviri)
With the games on digital platforms, whose popularity is increasing day by day, the working areas of designers who take part in these processes have increased. Especially with the emergence of higher quality works in terms of aesthetics and originality in concept designs, it is observed that the importance of concept designers working in this field has increased. Due to the rising competition in the gaming industry, it has become important to develop attractive, quality and creative game applications in terms of originality. In this context, the role of the creative team in the game development process has started to increase and the demands for expert designers have also grown. Large companies that are leaders in this field have high budget and quality standards. Since such large companies cannot freely adopt creative ideas and styles such as independent game companies, it can be seen that they have a negative impact on their success and earnings. At this point, the creativity and skills of indie game companies are becoming more and more important. A single developer or a small team of developers do not have the resources to produce large-scale games like the big game companies. This is why indie game companies have focused more on perfectly crafted small worlds than big worlds in the game. In this context, concept designs for an independent video game have been developed in the application part of this research. In this study, the concept of concept design, which has been developing since the beginning of the 20th century, is examined and brief information is given about the methods that are effective in the development of video games and bring them to their present level. Especially, two-dimensional platform games, which have received awards in the field developed by independent game companies, are focused on, and examples made in this field are included. The processes of concept design were examined in the application study based on the findings and examples obtained as a result of the researches. In the first part of this thesis named“Investigation of Concept Design Concept in Video Games and An Application Study”, concept design concept is discussed and its definitions and historical development are discussed under the determined titles. In the second part, how the criteria in the design process of video games should be, general concept design and design processes are evaluated in terms of their contributions to the game. In the third part, the role of concept design and concept designer was examined through sample games. These reviewed games are the concept design processes of the awardwinning games published by independent game companies between 2010 and 2020. In the fourth part, information about the sample application made in line with the information obtained is given. In addition, by transferring every sketch work done during the application to the digital environment, the stages are presented in detail through the drawing programs to be used. A story was determined for the game concept developed within the framework of the thesis, and a character and space concept design was realized through this story. KEYWORDS; Video Game, Game Design, Concept Design, Digital Game, Character Design, Space Design