Cryptographic protocols of signal and signal based instant messaging applications
Signal ve signal tabanlı anlık mesajlaşma uygulamalarındaki kriptografik protokoller
- Tez No: 755858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞANAKSOY, DR. PINAR GÜRKAN BALIKÇIOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anlık mesajlaşma uygulamaları son yıllarda klasik mesajlaşmanın yerini almıştır. Bu yükselişte anlık mesajlaşma uygulamalarının mesajları internet üzerinden iletmesi, dolayısıyla ücretsiz ve hızlı olması büyük rol oynamıştır. Ancak internet tabanlı olması avantajların yanında dezavantajları da beraberinde getirmiştir. Mesajın üçüncü şahıslar tarafından alınması, mesajın değiştirilmesi vb. riskler vardır. Bu risklerden kaçınmak için mesajlar şifrelenir, gönderenin kimliği doğrulanır ve bütünlükleri gösterilir. Ancak gelişen kuantum teknolojisi ile yakın gelecekte bu algoritmaların kırılacağı ortaya çıktı. Günümüzde, bu algoritmaları post-kuantuma dayanıklı hale getirmek için çalışmalar yapılıyor. Bu tez çalışmasında, en güvenli sistemlerden biri olan Signal Protokol'ünün bire bir iletişimde kullandığı anahtar üretimi, anahtar değişimi ve şifreleme mekanizmaları detaylı olarak anlatılmıştır. Signal Protokol'ü temel alınarak geliştirilen açık kaynaklı Linphone, Xabber, Wire ve Element uygulamalarının Signal Protokol'ünü nasıl kullandığı açıklanmıştır. Ayrıca bu tezde Signal ve Wire uygulamalarının kullandığı ancak dokümantasyonlarında belirtilmeyen parametreler açık kaynaklardan elde edilmiş ve eklenmiştir. Son olarak Signal Protokol'ünü kuantuma dayanıklı hale getirmek için kullanılan yöntemlerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Instant messaging applications have replaced classical messaging in recent years. The fact that instant messaging applications transmit messages over the internet, therefore, being free and fast, played a major role in this rise. However, being internet-based has brought disadvantages as well as advantages. There are risks such as obtaining the message, changing the message, etc. by third parties. To avoid these risks, messages are encrypted, the sender is authenticated and their integrity is shown. However, with the developing quantum technology, it turned out that these algorithms will be broken in the near future. Now, studies are being made to make these algorithms resistant to post-quantum. In this thesis study, the key generation, key exchange, and encryption mechanisms used by the Signal Protocol in one-to-one communications, which is one of the most secure systems, are explained in detail. It is explained how open source Linphone, Xabber, Wire, and Element applications developed on the basis of Signal Protocol use Signal Protocol. In addition, in this thesis, the parameters used by Signal and Wire applications, but not specified in their documents, were obtained from open sources and added. Finally, the methods used to make the Signal Protocol quantum resistant are presented.