Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığında kardiyometabolik indeksin rolü ve metabolik komponentlerle ilişkisi
The role of the cardiometabolic index and its relationship with metabolic components in non-alcolic fatty liver disease
- Tez No: 755883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KIRIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı (AOYKH) tüm dünyada en sık izlenen kronik karaciğer hastalığı olup hastalığın patogenezinde karaciğerde artmış Trigliserid (TG) birikimi ve sistemik insülin direnci yer almaktadır. AOYKH'de zaman içinde insülin direnci ve metabolik disfonksiyon zemininde kardiyovasküler hastalık (KVH) riskinde artış gözlenir. Kardiyometabolik index (KMİ) son yıllarda kullanıma giren ve başta insülin direnci olmak üzere metabolik hastalıklar ve KVH ile ilişkili olduğu düşünülen bir indekstir. Bu çalışmada, KMİ'nin AOYKH'deki rolü ve insülin direnci, metabolik parametreler ve KV belirteçlerle ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma retrospektif arşiv çalışması şeklinde planlanmış olup çalışma öncesinde etik kurul onayı alınmıştır. Çalışma kapsamında değerlendirilen olgulardan ultrasonografi ile AOYKH tanısı alanlar hasta grubu, almayanlar kontrol grubu olacak şekilde düzenlendi. Elde edilen demografik ve laboratuvar verilerinin gruplar arası karşılaştırma analizleri yapıldı. KMİ'nin tüm grup korelasyon analizi yapıldı. AOYKH'yi öngörmede KMİ için etkin kesme noktası ROC curve analizi ile hesaplandı. Bulgular: Bu çalışma kapsamında 234 katılımcı (92'si erkek, 142'si kadın) değerlendirilmiş olup bu hastaların 159'u (% 68) AOYKH olan hasta grubu (ort.yaş =39,52±10,38 yıl), 75'i (% 32) kontrol grubu (ort.yaş =38,07±12,11 yıl) olarak düzenlendi (yaş için; p=0,374).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is the most common chronic liver disorder worldwide and its pathogenesis is characterized by increased hepatic triglyceride (TG) accumulation in the liver and systemic insulin resistance. In NAFLD, an increased risk of cardiovascular disease (CVD) is observed overtime on the background of insulin resistance and metabolic dysfunction. The cardiometabolic index (CMI) is a recently introduced index that is considered to be associated with metabolic diseases, notably insulin resistance, and CVD. In this study, it was aimed to investigate the role of CMI in NAFLD, and its relationship with insulin resistance, metabolic parameters, and CV markers. Material and Method: This study was designed as a retrospective study and ethics committee approval was obtained before the onset of the study. Of the patients evaluated within the scope of the study, those diagnosed with NAFLD by ultrasonography were assigned as the patient group, while those who were not diagnosed with NAFLD were assigned as the control group. Between-group comparison analyzes of obtained demographic and laboratory data were conducted. A whole group correlation analysis of CMI was carried out. The effective cut-off point for CMI in predicting NAFLD was calculated by ROC curve analysis. Results: Within the scope of this study, 234 participants (92 males, 142 females) were evaluated, and 159 (68%) of these patients were assigned to the patient group with NAFLD (mean age =39.52±10.38 years), while 75 (32%) of them were assigned as the control group (mean age =38.07±12.11 years) (for age; p=0.374).