Investigation of the relationship between obsessive compulsive symptoms and locus of control: the mediating effect of emotion regulation strategies
Kontrol odağı ve obsesif kompülsif semptomlar arasındaki ilişkide, duygu düzenleme stratejilerilerinin aracı değişken etkisi
- Tez No: 755895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, duygu düzenleme stratejilerinin, kontrol odağı ve obsesif kompülsif semptomlarının arasındaki ilişkiye aracılık rolünü, klinik olmayan popülasyonda incelemektir. Çalışma, 18-65 yaş aralığındaki 290 katılımcı (216 kadın, 74 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında katılımcılardan dört farklı ölçeği doldurmaları istenmiştir. Bunlar, Demografik Form, Kontrol Odağı Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği, Boyutsal Obsesif Kompülsif Ölçeği'dir. Değişkenler arasındaki ilişki Statistical Package for Social Science (SPSS) program (Green, Salkind, & Akey, 2000) ile analiz edilmiştir. Ortaya konan hipoteztede de öne sürüldüğü gibi aracılık analizi, bir duygu düzenleme stratejisi olan bilişsel yeniden değerlendirmenin, kontrol odağı ve obsesif kompülsif semptomlar arasındaki ilişkiye kısmi aracılık ettiğini göstermiştir. Bunun yanı sıra, çalışmadaki bir diğer duygu düzenleme stratejisi olan bastırmanın, obsesif kompülsif semptomlar değişkeni ile arasında herhangi bir ilişki bulunamamasından dolayı aracılık analizi sadece bilişsel yeniden değerlendirme stratejisi için yapılmıştır. Ayrıca, dış kontrol odağının daha belirgin olduğu katılımcılarda, kirlenme obsesyonları, şişirilmiş sorumluluk ve kabul görmeyen düşünceler gibi obsesif kompülsif semptomların daha fazla eşlik ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mediating effect of emotion regulation strategies on the relationship between locus of control and obsessive-compulsive symptoms among the non-clinical population. 290 individuals (216 female, 74 male) aged 18-65 years old were participated in the study. Four different forms including, Socio-Demographic Information Form, Locus of Control Scale, Emotion Regulation Questionnaire and Dimensional Obsessive-Compulsive Scale were filled out by the participants. The relationship between variables was analyzed via the Statistics Package for Social Science (SPSS) program (Green, Salkind, & Akey, 2000). The mediation analysis indicated that cognitive reappraisal as an emotion regulation strategy partially mediated the relationship between locus of control and obsessive-compulsive symptoms as hypothesized. However, due to the insignificant relationship between suppression and obsessive-compulsive symptoms, only the mediation considering the cognitive reappraisal was evaluated. Also, it was found that participants who have external locus of control were more likely to have obsessive-compulsive symptoms such as contamination obsessions, inflated responsibility, and unacceptable thoughts.