Sınırsız kariyer ve çok yönlü kariyerin bireysel girişimcilik üzerine etkisi
The effect of boundaryless career and proyean career on corporate entrepreneurship
- Tez No: 755896
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma sınırsız kariyer ve çok yönlü kariyerin bireysel girişimcilik üzeri-ne olan etkisini araştırmak için gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla kariyer, girişimcilik gibi anahtar kelimeler kullanılmıştır. Kariyer kavramı detaylı olarak incelenmiş, yeni kariyer metotları araştırılmıştır. Bireysel girişimcilik kavramını değerlendire-bilmek adına ise girişimcilik kavramı ele alınmış ve incelemeler sağlanmıştır. Bu çalışmada ayrıca bankacılık sektöründeki çalışanların katılımıyla gerçekleştirilen anket çalışması yapılmıştır. Toplamda 400 katılımcıya ulaşılmış ve sınırsız kariyer, çok yönlü kariyer ve bireysel girişimciliğe dair soruları yanıtlamaları istenmiştir. Çalışmada ANOVA testi, regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya katılmak için sınırlılık, bireylerin aktif olarak banka çalışanı olması olarak belirlenmiştir. Gerçekleştirilen T-testi sonucunda kadınlarla erkeklerin sınırsız kariyer ve bireysel girişimcilik algıları arasında anlamlı fark olduğu (p≤.05) gözlenmiştir. Çok yönlü kariyer için ise kadın ve erkek bulguları arasında anlamlı fark olmadığı (p>.05) belirlenmiştir. Katılımcıların çalıştıkları organizasyona göre bir fark olup olmadığının tespiti için yapılan testte ise Genel Müdürlüklerde çalışanlar ile Böl-ge/Şubelerde çalışanların sınırsız kariyer ve girişimcilik algıları arasında anlamlı fark olduğu (p≤.05) gözlenmiştir. Genel Müdürlüklerde çalışanların ortalamaları daha yüksektir. Çok yönlü kariyer için ise Genel Müdürlüklerde çalışanların orta-lamaları daha yüksek olduğu (p>.05) belirlenmiştir. Bunlara ek olarak Anova testi ise eğitim düzeylerine göre farklılık olup olmadığının tespiti için sağlanmıştır. Sınırsız kariyerde lisans ve yüksek lisans mezunları, çok yönlü kariyerde lisans ve doktora mezunları, bireysel girişimcilikte ise yüksek lisans ve doktora mezunları ön planda çıkmaktadır. Son olarak çalışmada çalışmada sınırsız kariyer düzeyi ve çok yönlü kariyer düzeyi ile bireysel girişimcilik arasındaki ilişkide cinsiyetin ve iş tecrübesinin rolünü anlayabilmek adına regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Hem kadınların hem de erkeklerin düzenleyici bir etkisi olduğu, iş tecrübesinde ise hem yüksekken hem de düşükken düzenleyici etkinin varlığı tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen tüm analizlerin sonucunda ise çalışmada belirtilen hipotezleri doğrulayan sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of boundaryless career and protean career on corporate entrepreneurship. For this purpose, keywords such as career and entrepreneurship were used. The concept of career has been examined in detail and new career methods have been researched. In order to evaluate the con-cept of corporate entrepreneurship, the concept of entrepreneurship has been dis-cussed and reviews have been provided. In this study, a survey was conducted with the participation of employees in the banking sector. A total of 400 participants were reached and asked to answer questions about boundaryless careers, protean careers and corporate entrepreneurship. ANOVA test and regression analyzes were performed for the related study. The limitation for participating in this study is that individuals are active bank employees. As a result of the T-test performed, it was observed that there was a significant difference (p≤.05) between women's and men's perceptions of boundaryless career and individual entrepreneurship. It was determi-ned that there was no significant difference between male and female findings (p>.05) for protean careers. In the test conducted to determine whether there is a difference according to the organization in which the participants work, it was ob-served that there was a significant difference (p≤.05) between the boundaryless ca-reer and entrepreneurship perceptions of those working in the Head Offices and those working in the Regions/Branches. The average of the employees working in the Head Offices is higher. For protean careers, it was determined that the average of the employees working in the Headquarters was higher (p>.05). In addition to these, the Anova test was provided to determine whether there was a difference ac-cording to education levels. Bachelor's and master's graduates in boundaryless care-ers, undergraduate and doctoral graduates in versatile careers, and master's and doc-toral graduates in individual entrepreneurship are at the forefront. Finally, in the study, regression analyzes were carried out in order to unders-tand the role of gender and work experience in the relationship between boundary-less career level and protean career level and individual entrepreneurship. It has been determined that both women and men have a moderating effect, and the pre-sence of a regulatory effect in work experience is both high and low. As a result of all the analyzes carried out, the results confirming the hypotheses stated in the study were obtained.