The role of scene recall imagery and visual imagery in the recall of emotional autobiographical memories
Duygusal otobiyografik anıların hatırlanmasında sahne hatırlama imgelemi ve görsel imgelem becerilerinin rolü
  1. Tez No: 755921
  2. Yazar: EGE ÖTENEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Duygunun hafıza üzerindeki etkisi birçok çalışma tarafından gösterilmiştir. Görsel bilgi, duyusal anılar içinde oldukça baskın bir şekilde yer alıyor olsa da önceki çalışmalar duygusal anıların temsilinde görsel imgelemenin bir bireysel farklılık değişkeni olarak nasıl bir role sahip olduğunu incelememiştir. Bu çalışma, görsel imgelem ve sahne hatırlama imgeleminin duygusal anılar üzerindeki rolünü incelemektedir. Bu amaçla katılımcılardan onlara verilen kelimeler karşılığında olumlu, olumsuz ve nötr anılarını hatırlamaları ve bunların öznel karakteristiklerini derecelendirmeleri istenmiştir. Anlatılan anılardaki epizodik detaylar gerekli kategorilere ayrılarak kodlanmıştır (olay, yer, algısal, zaman, duygu-düşünce detayları). Sonuçlar, görsel imgelem ve sahne hatırlama imgeleminin, olumlu anıların detaylarına, olumlu ve olumsuz anıların ise fenomenolojisine katkıda bulunduğunu göstermiştir. Genel olarak, bu çalışma bellek araştırmalarında bireysel farklılıkları dikkate almanın önemini vurgularken duygusal ve nötr olaylar arasındaki farklılıkları da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
A large body of evidence demonstrates that emotion impacts memory. Although visual information dominates the emotional memories, no study examined the role of visual imagery as an individual difference variable in the representation of emotional memories. This study examines the role of visual imagery and scene recall imagery skills on emotional memories. Participants (N = 115) recalled positive, negative, and neutral events in response to the cue words and then rated the phenomenology of each event. Event accounts were coded for episodic detail categories (event, place, perceptual, time, emotion-thought details). The results showed that visual and scene recall imagery skills contributed to the details of positive memories and the phenomenology of both positive and negative events. Overall, this study emphasizes the importance of considering the individual differences in memory research and highlights the differences between emotional and neutral events.