An analysis of Ahmed Vefik's political thought: A Turkist pasha?
Ahmed Vefik'in siyâsî düşüncesinin bir tahlîli: Türkçü bir paşa?
  1. Tez No: 755943
  2. Yazar: HALİS SÜNNETCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Ahmed Vefik Paşa (1823?-1891)'nın Lehce-i 'Osmânî ve Fezleke-i Târîh-i 'Osmânî eserlerini inceleyerek onun siyâsî düşüncelerine odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, evvela Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura gibi ilk Türkçüler tarafından ileri sürülen, sonrasında Zeki Pakalın ve Fevziye Abdullah Tansel gibi tarihçi ve biyografi yazarları tarafından takip edilen Ahmed Vefik Paşa'nın Türkçü olduğuna dair argümanın geçerliliğini tartışmaktır. Bu bağlamda, Ahmed Vefik'in Türk dili ve tarihi üzerine olan düşüncelerini Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura'nın dilde ve tarih yazımında Türkçülüğü ile mukayese ederek Ahmed Vefik'in siyâsî değil, tıpkı Gökalp ve Akçura'nın nitelendirdiği gibi, kültürel bir Türkçü olduğu sonucuna ulaşmaktadır. Böylece, bu çalışma Ahmed Vefik'in Türkçülüğünü kültürel bir zemine oturtarak Türk milliyetçiliğini Jön Türklerle başlatan literatürü problematize etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Ahmed Vefik Pasha's (1823?-1891) political thought by examining his two major works, Fezleke-i Târîh-i 'Osmânî and Lehce-i 'Osmânî, to discuss the argument, first put forth by the first Turkist intellectuals, such as Ziya Gökalp and Yusuf Akçura and later followed by biographers and historians, such as Zeki Pakalın and Fevziye Abdullah Tansel, that Ahmed Vefik was one of the first Turkish nationalists in the late Ottoman Empire. In this sense, it locates Ahmed Vefik's political thought in a period in which a nascent Turkism nationalism flourished on a cultural level by juxtaposing Ahmed Vefik's ideas on the Turkish language and history with those of Ziya Gökalp and Yusuf Akçura. Thus, this thesis argues that Ahmed Vefik was a cultural Turkist, rather than a political one, as coined by Gökalp and Akçura. While doing so, this study also problematizes the periodization of Turkish nationalism in literature by tracing the origins of Turkish nationalism earlier than the Young Turk Period in the cultural sphere.