Total diz artroplastisinde ultrasonografi eşliğinde uygulanan  lomber erektör spina plan bloku ve addüktör kanal blokunun postoperatif ağrı, postoperatif opioid tüketimi ve kuadriseps kas gücü üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Postoperative pain, postoperative opioid consumption and quadriceps strenght of the lumbar erector spinae plane block and adductor canal block applied with ultrasound in total knee artroplasty
  1. Tez No: 755975
  2. Yazar: İNAL BENSU ARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MESURE GÜL NİHAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Total diz artroplasti cerrahisi, osteoartrit tedavisinde tercih edilir ve postoperatif ciddi ağrıya neden olur. Bu çalışmada spinal anestezi ile total diz artroplasti cerrahi uygulanan hastalara uygulanan lomber erektör spina plan bloku ve adduktor kanal blokunun postoperatif ağrı ve kuadriseps kas gücü üzerine etkinlerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize, çift kör olarak yapılan çalışmada; Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde total diz artroplasti cerrahisi uygulanan 40 hasta iki gruba ayrıldı. Ameliyat sonlandırıldıktan sonra Grup E (n=20) hastalarına opere taraf L3-L4 seviyesinden 20 ml %0,25 bupivakain ile erektör spina plan bloku uygulanırken, Grup A (n=20) hastalarına sartorius kasının addüktor magnus kasını çaprazladığı bölgede süperfisiyal femoral arterin lateralinde yer alan addüktor kanala 20 ml %0,5 bupivakain ile addüktor kanal bloku uygulandı. Tüm hastalara ortopedi servisinde ağrıları başlayınca 1 gr parasetamol ve 75 mg diklofenak sodyum uygulandı. Hastaların 48 saat takibi sırasında numerik ağrı skoru ve kuadriseps kas gücü değerlendirildi. Ağrı skoru 4 ve üzeri olduğunda 50 mg petidin hidroklorür uygulandı. Bulgular: İki grup arasında demografik veriler arasında fark yoktu. Grup E'de ağrı skorları düşüktü. Grup A'da ilk opioid ihtiyacına kadar geçen süre kısa ve toplam tüketilen opioid miktarı daha fazla bulundu. Grup E' de grup A'ya göre kuadriseps kas gücü daha kısa sürede geri geldi. Sonuç: Posteperatif ağrısı yüksek olan total diz artroplastisi yapılan hastalar yaşı ve komorbiteleri nedeniyele daha riskli olduklarından daha güvenli ağrı yönetimi gerekmektedir. Çalışmamızda uyguladığımız erektör spina plan blokunun addüktör kanal bloku ile karşılaştırıldığında kuadriseps kas gücünün daha fazla korunduğu ve ağrı üzerine daha etkili bir yöntem olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Total knee arthroplasty surgery is preferred in the treatment of osteoarthritis and causes severe postoperative pain. In this study, we aimed to investigate the effects of lumbar erector spina plan block and adductor canal block on postoperative pain and quadriceps muscle strength in patients who underwent total knee arthroplasty with spinal anesthesia. Methods: In a prospective, randomized, double-blind study; Medeniyet University Faculty of Medicine Göztepe Prof. Dr. Forty patients who underwent total knee arthroplasty surgery at Süleyman Yalçın City Hospital were divided into two groups. After the surgery was completed, erector spina plane block was applied to Group E (n=20) patients with 20 ml of 0.25% bupivacaine from the operated side L3-L4 level, while in Group A (n=20) patients, in the area where the sartorius muscle crosses the adductor magnus muscle, it was lateral to the superficial femoral artery. Adductor canal block was applied to the adductor canal with 20 ml of 0.5% bupivacaine. All patients were administered 1 gr paracetamol and 75 mg diclofenac sodium when their pain started in the orthopedic ward. Numerical pain score and quadriceps muscle strength were evaluated during the 48hour follow-up of the patients. When the pain score was 4 and above, 50 mg pethidine hydrochloride was administered. Results: There was no difference in demographic data between the two groups. Pain scores were low in Group E. In Group A, the time to first opioid requirement was shorter and the total amount of opioid consumed was higher. Quadriceps muscle strength returned in a shorter time in group E than in group A. Abstract Conclusion: Since patients who underwent total knee arthroplasty with high postoperative pain are more risky due to their age and comorbidities, safer pain management is required. We believe that the erector spina plane block we applied in our study, compared to the adductor canal block, preserves the quadriceps muscle strength more and is a more effective method on pain.