COVID-19 pandemi sürecinde rekreatif amaçlı spor yapan bireylerin zaman yönetimlerinin fiziksel aktivite düzeyine etkisi
The effect of time management on physical activity level of individuals doing recreational sports during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 755978
  2. Yazar: NURETTİN ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SANİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, Covid-19 pandemi sürecinde rekreatif amaçlı spor yapan bireylerin zaman yönetimlerinin fiziksel aktivite düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza anket yöntemi ile 232 (%55,5) erkek ve 186 (%45,5) kadın katılım göstermiştir. Bunların arasında düzenli olarak fiziksel aktivite yapan 189 ve düzenli olarak fiziksel aktiviteye katılmayan 229 toplam 418 kişi ile çalışmamızın örneklemi oluşmuştur. Veriler çevrimiçi anket metodu ile bireylerden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel bilgi formu, zaman yönetimi ölçeği ve Uluslararası fiziksel aktivite kısa formu kullanılmıştır. Katılımcılardan alınan veriler tanımlayıcı istatistikler ile sunulmuştur. Elde edilen veriler incelendiklerinde normal dağılım varsayımını sağladıkları belirlenmiştir. Bundan ötürü hipotez testleri için parametrik testlerden yararlanılmıştır. Katılımcıların ölçeklerden aldıkları puan ortalamaları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için ikiden fazla gruplarda kullanılan One Way Anova testi, gruplar arası karşılaştırmada ise Tukey testi kullanılmıştır. Ayrıca bağımsız değişken veya değişkenler ile bağımlı değişken arasındaki ilişkiyi ifade etmek için sıralı lojistik regresyon analiz yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the effect of time management on the level of physical activity of individuals engaged in recreational sports during the Covid-19 pandemic process. 232 (55.5%) men and 186 (45.5%) women participated in our study by questionnaire method. Among them, the sample of our study consisted of 189 people who regularly engage in physical activity and 229 who do not regularly participate in physical activity, with a total of 418 people. Data were collected from individuals by online survey method. Personal information form, time management scale, and International physical activity short form were used to collect data. The data obtained from the participants are presented with descriptive statistics. When the obtained data were analyzed, it was determined that they provided the assumption of normal distribution. Therefore, parametric tests were used for hypothesis testing. The One Way Anova test, which is used in more than two groups, was used to evaluate the relationship between the mean scores of the participants from the scales, and the Tukey test was used for the comparison between groups. In addition, the ordinal logistic regression analysis method was applied to express the relationship between the independent variable or variables and the dependent variable.