Assessing gender stereotypes in representation of working women in hollywood movies in four case studies
Son Hollywood filmlerdeki çalışan kadınların temsillerindeki toplumsal cinsiyet kliselerinin dört vakada değerlendirilmesi
  1. Tez No: 755981
  2. Yazar: BARIRA AHMED SHEHU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, seçilen dört filmdeki çalışan kadın temsillerindeki toplumsal cinsiyet kalıplarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Günlük olarak üretilen ve klişeleşmiş toplumsal cinsiyet rollerini içeren birçok filmde, erkeklik ve kadınlıklarla ilgili geleneksel varsayımlar, sürekli olarak bir sosyal norm olarak vurgulanır. Çalışan kadınları konu alan filmlerin seçiminde amaçlı ve kota örnekleme yöntemlerinin kullanılması bu çalışma için oldukça önemliydi. Bu araştırmanın amacı doğrultusunda seçilen film örneklerinin farklı türleride olması sağlanmıştır. Bu kavramların altını çizmek ve anlamak son derece önemlidir çünkü çalışan kadınlarla ilgili filmlerdeki kalıp yargılar toplumdaki kadınları da etkiler. Bu çalışmada, film izleme, film senaryoları okuma ve çeşitli incelemeler yoluyla toplanan verileri içeren nitel bir yöntem ve açıklanmış bir araştırma tasarımı kullanılacaktır. Bu Hidden Figures, What Men Want, The Intern, and Second Act filmleri yapısal eşitsizlikleri açığa çıkarır ve kadınların çalışma ortamlarındaki normalleştirilmiş konumunu ortaya çıkarmak ve vurgulamak için bilgilendirici änek vaka çalışdere olarak sağlar. Genel olarak, bu çalışma, uzun vadeli toplumsal etkileri olan bu stereotiplerin net bir şekilde anlaşılması için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to assess the gender stereotypes of working women in four selected films. With many films being produced daily and embedded with stereotypical gender roles, traditional assumptions about masculinities and femininities are constantly emphasized in films as a social norm. In determining the concentration for the selection of films with working women, the use of purposive and quota sampling methods was very crucial for this study. For the purpose of this research, the movie samples chosen were ensured to be within different genres of films which include working women. Stereotypes in films with working women affects them in the society, therefore it is of utmost importance to highlight and understand these conceptions. This study will be using a qualitative method and a well explanatory research design which includes data collected by means of watching the movies, reading the scripts of the movies and various reviews. These movies Hidden Figures, What Men Want, The Intern, and Second Act are thus providing an informative case study for revealing and highlighting normalized positions for women involved in work environments while revealing structural inequalities. Overall this study is important to having a clear understanding of these stereotypes which have long lasting societal impacts.