İktisadi büyüme ve faiz oranları arasındaki ilişkinin iktisat politikaları açısından belirleyiciliği
The determination of the relationship between economic growth and interest rates in terms of economic policies
- Tez No: 755994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN KARATAY GÖGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Globalleşme hareketleri çerçevesinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak sürdürülebilir ekonomik büyüme hedefi dünya genelinde uygulanmakta olan iktisadi politikaların öncü hedeflerinden birini teşkil eder hale gelmiştir. Küreselleşme hareketlerine bağlı olarak yaşanan gelişmeler ışığında ekonomik büyüme sürecinin analizi makroekonomik istikrar açısından önemli bir araştırma alanı oluşturmuştur. Ekonomik büyüme sürecinde faiz oranlarının rolü bakımından bu ilişki ekonomiler açısından hayati öneme sahip olmaktadır. Bu çalışma bu sürece paralel olarak ekonomik büyüme ve faiz oranları ilişkisinin Türkiye'de geçerliliği çerçevesinde şekillenmiştir. Türkiye sahip olduğu yapısal koşullara bağlı olarak faiz oranları seviyesinin yüksek bir trende sahip olduğu gözlemlenmektedir. Faiz oranlarındaki artışa paralel olarak ekonomik büyüme oranlarının sürekli inişli çıkışlı bir yapıya sahip olduğu göz önüne alındığında ekonomik büyüme ve faiz oranları ilişkisi, ülkede uygulanacak makroekonomik politikaların belirleyiciliği noktasında önem kazanmaktadır. Bu kapsamda bu çalışma incelenen dönem ve kullanılan yöntemlere bağlı olarak ekonomik büyüme ve faiz oranları ilişkisini kısa ve uzun dönem analizi kapsamında ele almıştır. Bu sürece bağlı olarak çalışmada, Türkiye'de ekonomik büyüme ve faiz oranları ilişkisi 1985-2020 periyodunda yıllık veriler kapsamında ADF ve PP Birim Kök Testi, ARDL Sınır Testi ve Toda-Yamamoto Nedensellik Testi kullanılarak ekonomik büyüme ve faiz oranları ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the developments within the framework of globalization movements, the goal of sustainable economic growth has become one of the leading objectives of economic policies implemented worldwide. Analysis of the economic growth process in the light of developments due to globalization movements has constituted an important research area in terms of macroeconomic stability. In terms of the role of interest rates in the economic growth process, this relationship is of vital importance for economies. This study has been shaped within the framework of the validity of the relationship between economic growth and interest rates in Turkey in parallel with this process. Turkey is characterized by a high trend in the level of interest rates due to its structural conditions. Considering that economic growth rates have a fluctuating structure parallel to the increase in interest rates, the relationship between economic growth and interest rates gains importance in determining the macroeconomic policies to be implemented in the country. In this context, this study deals with the relationship between economic growth and interest rates within the scope of short and long-term analysis depending on the period examined and the methods used. Based on this process, this study investigates the relationship between economic growth and interest rates in Turkey by using ADF and PP Unit Root Test, ARDL Border Test and Toda-Yamamoto Causality Test within the scope of annual data for the period 1985-2020.