Doğu Karadeniz bölgesinde çalışan hekimlerde geriartrik hastaların aşılanması farkındalığı
Awareness of vaccination of geriartric patients amongphysicians working i̇n eastern black sea region
- Tez No: 756019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BEYAZAL POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Altmış beş yaş ve üzeri bireylerde“kırılganlık-fragility”adı verilen, başta enfeksiyonlar olmak üzere her türlü stres faktörüne karşı aşırı bir savunmasızlık hali vardır ki bu özel döneme ait önlemlerin alınması gerekmektedir. Eşlik eden hastalığı olsun ya da olmasın 65 yaş ve üzeri herkese aşı farkındalığı ve aşılama programı önerilmektedir. Buna rağmen geriatrik yaş grubunda aşılama oranlarının istenildiği seviyelere ulaşamadığı gözlenmektedir. Çalışmamızın amacı Doğu Karadeniz Bölgesinde çalışan hekimlerde geriartrik hastaların aşılanması farkındalığını tespit etmek, hekimlerde aşılama farkındalığını etkileyen parametreleri ve farkındalık oluşturulması için gereken müdehaleleri ortaya koymaktır. Materyal ve Metod: Araştırmanın evrenini; Doğu Karadeniz Bölgesinde çalışan birinci, ikinci, üçüncü basamakta görev yapan pratisyen, aile hekimi ve dahili birimlerde erişkin hasta bakan; öğretim üyesi, uzman ve asistan hekimler oluşturmuştur. Anket uygulaması Covid-19 pandemisi nedeniyle yüzyüze görüşmeler risk oluşturabileceğinden, online anket aracı google form anket kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Toplam 420 (dörtyüz yirmi ) hekim tarafından anket doldurulmuştur Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalamaları 31,3±5.1 olarak tespit edildi. Katılımcıların %51,9'u erkek, %48,1'i kadındı. Katılımcıların %21,9'u pratisyen hekim , %44,3'ü asistan hekim, %26,2'si uzman hekim ve %7,6'sı öğretim kadrosunda bulunmaktadır. Katılımcıların %29,0 0 ile 3 yıl arası, %19,5'i 4 ile 5 yıl arası, %31,4'ü 6 ile 9 yıl arası ve %20,0 10 ve üzeri yıl çalıştıklarını belirtti. Görev yaptıkları birimlerin basamakları; %35,5 birinci basamakta, %43,6 ikinci basamakta, %75,0 üçüncü basamakta yer almaktadır. Hekimlerimizin hepsi geriatrik popülasyonda aşı uygulamasının“herkese uygulanmalıdır”şeklinde değerlendirdi. İkinci basamakta hiç çalışmamış hekimlerin; aşı sorgusunu önemli düzeyde daha fazla olarak yaptıkları görüldü (p=0,046), rehberi daha fazla inceledikleri tespit edildi (p=0,024). 30 ve üzeri yaşa sahip hekimlerin 30 yaş altı hekimlere göre ; geriatrik popülasyonda aşı sorgulamasını istatistiksel olarak önemli düzeyde daha fazla yapıldığı görüldü (p=0,016) , daha fazla Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği( EKMUD) rehberi ile ilgili eğitim IX çalışması içerisinde oldukları ve inceledikleri görüldü (p=
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:In individuals aged 65 and over, what is called“fragility”is a state of extreme vulnerability to all kinds of stress factors, especially infections. It is necessary to take precautions for this special period. Vaccination awareness and vaccination program is recommended for everyone aged 65 and over, with or without a co-morbid disease. Despite this, it is observed that vaccination rates in the geriatric age group do not reach the desired levels. The aim of our study is to determine the awareness of vaccination of geriatric (65 years and over) patients, to reveal the parameters affecting the awareness of vaccination among physicians working in the Eastern Black Sea Region and to identify the interventions needed to raise awareness. Materials and Methods:In our study, opinions were received from physicians whom working at primary, secondary and tertiary health institution (family physicians and adult patient caregivers in internal units; specialists, lecturers, physicians and assistant physicians) in the Eastern Black Sea Region. Face-to-face meetings may pose risks due to the Covid-19 pandemic, online survey tool was carried out using the google form survey. A total of 420 (four hundred and twenty) physicians filled out the questionnaire. Results: The mean age of the individuals participating in the study was determined as 31.3±5.1 .51.9% of the participants were male and 48.1% were female. Of the participants, 21.9% were general practitioners , 44.3% were assistant physicians, 26.2% were specialists, and 7.6% are lecturers. 29.0% of the participants were between 0 and 3 years, 19.5% between 4 and 5 years, 31.4% between 6 and 9 years, and 20.0% stated that they have worked for 10 or more years. The steps of the units they work; 35.5% are at the first level, 43.6% are at the second level, and 75.0% are at the third level. All of the participants evaluated the vaccine administration as“everyone should be applied”in the geriatric population. Physicians who have never worked in secondary health institution; it was observed that they made vaccination inquiries significantly more (p=0.046), and also it was determined that they examined the vaccine guide more (p=0,024). physicians aged 30 XI and over compared to physicians under the age of 30; in the first group; vaccine inquiries were found to be significantly more common in the geriatric population (p=0.016), first group participants were more found to be involved in the training and reviewing the guide of Turkish Infectious Diseases and Clinical Microbiology Specialist Association (EKMUD) (p=