Doğu Karadeniz bölgesinde anesteziyoloji ve reanimasyon bölümünde görev yapan hekimlerin diyabetik hastalardaki peroperatif yaklaşım ve bilgi düzeyleri
Knowledge level and modality about perioperative management of diabetic patient at doctors who work at anesthesiology and reanimation department in East Blacksea Region
  1. Tez No: 538858
  2. Yazar: UMUT KAYA SEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAGUN TUĞCUGİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BEŞİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ'NDE ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON BÖLÜMÜNDE GÖREV YAPAN HEKİMLERİN DİYABETİK HASTALARDAKİ PEROPERATİF YAKLAŞIM VE BİLGİ DÜZEYLERİ Giriş: Diyabetes Mellitus (DM), dünya çapında sıklığı oldukça yüksek olan ve giderek artan mortalite, morbiditeye sebep olan bir hastalıktır. DM, genel özellikleri ile anestezi yönetimi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. DM hastalarının peroperatif olası akut veya kronik dönem komplikasyonlar yönünden preoperatif dönemden başlanarak incelenmesi, intraoperatif ve postoperatif dönemde gerekli monitorizasyonlar yapılarak dikkatli takip edilmeleri gerekmektedir. DM hastaları için bir çok peroperatif kılavuz oluşturulmuş olsa da günümüzde DM hastalarının tümünü kapsayacak, tüm hastalara uygulanabilecek tek tip bir kılavuz bulunmamaktadır. Amaç: Çalışmamızda Doğu Karadeniz Bölgesindeki anestezi bölümünde çalşan hekimlerin DM tanılı hastalardaki peroperatif yaklaşımları ve DM hakkındaki bazı temel bilgilerini anket yöntemiyle saptamayı ve bu konu hakkında farkındalık düzeyini artırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Bu anket çalışması; Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurulu görüşü alınarak uygulandı. Anket soruları tarafımızca Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan devlet hastaneleri, eğitim araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinde anesteziyoloji ve reanimasyon branşında çalışan hekimlere, uygulandı. Hekimler çalıştıkları kurumlara, ünvanlarına ve çalışma sürelerine göre gruplara ayrılarak anket sorularına verilen cevaplar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
KNOWLEDGE LEVEL AND MODALITY ABOUT PERIOPERATIVE MANAGEMENT OF DIABETIC PATIENT AT DOCTORS WHO WORK AT ANESTHESIOLOGY AND REANIMATION DEPARTMENT IN EAST BLACKSEA REGION Introduction: Diabetes Mellitus (DM) is a disease with high global prevalence that causes morbidity and mortality on an ever-increasing scale. DM is an important condition that needs to be carefully considered during anesthesia management owing to its general characteristics. Patients with DM should be examined for possible preoperative acute or chronic complications starting from the preoperative period and monitored carefully during the intraoperative and postoperative period. Although various preoperative guidelines have been prepared for patients with DM, there are no uniform guidelines to cover all DM patients. Objective: The aim of this study was to capture the preoperative attitudes of anesthesiologists working at a hospital in the Eastern Black Sea Region towards patients with DM and reveal the extent of their knowledge about the disease through a survey and so raise awareness about the issue. Materials and Methods: The survey study was performed after approval by the ethics committee of Karadeniz Technical University. The survey questions were answered by anesthesiologists and doctors working in the reanimation units of state hospitals, training and research hospitals, and university hospitals in the Eastern Black Sea region. The physicians were divided into groups according to their institutions, titles and working hours, which also provided the rationale behind the assessment of the responses to the questionnaire. Results: 50.6% of the physicians working at the university hospital stated that there was a standardized pre-operative diabetic patient protocol in their institution and this rate was statistically highly significant when compared with responses from doctors from other institutions covered within the survey.