Lamel grafitli (gri) dökme demirlerde dolum hızı, döküm sıcaklığı ve metalürji kalitesinin farklı kesit kalınlıklarında akıcılık özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of filling speed, casting temperature and metallurgical quality on fluidity properties at different section thicknesses in lamel graphite (gray) cast iron casting
  1. Tez No: 756037
  2. Yazar: SAMİ KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU EMİNE ŞÜKÜROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, lamel grafitli dökme demir malzemelerin farklı döküm sıcaklıkları, farklı kesit kalınlıkları ve değişen döküm parametrelerinde alaşımın akıcılık özellikleri araştırılmıştır. Bunun için döküm sıcaklığı, metalürji kalitesi, farklı malzemeler, özel olarak tasarlanmış kesit kalınlıkları bulunan akıcılık testi modeli ile hazırlanmış kum kalıplarına dökümü gerçekleştirilmiştir. Böylece değişen döküm koşullarında akıcılık özelliklerinin etkisi ve belirlenen kesit kalınlıklarında sıvı metal ilerleme mesafeleri incelenmiştir. Değişen döküm koşullarında kum kalıbında yapılmış dökümlerde kesit kalınlıklarına bağlı sıvı metal ilerleme mesafesi belirlenerek, FlowCast Döküm simülasyon yazılımları ile modellemeler gerçekleştirilmiştir. Böylece çalışma kapsamında belirlenen parametrelerde değişen döküm şartlarında sıvı metalin akıcılığı ve ilerleme mesafesi deneysel ve modelleme teknikleri ile karşılaştırmalı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fluidity properties of the alloy were investigated at different casting temperatures, different section thicknesses and varying casting parameters of lamellar graphite cast iron materials. For this purpose, casting was carried out in sand molds prepared with a fluidity test model with casting temperature, metallurgical quality, different materials, and specially designed section thicknesses. Thus, the effect of fluidity properties in changing casting conditions and liquid metal advance distances at determined section thicknesses were investigated. Modeling was carried out with FlowCast Casting simulation software by determining the liquid metal advance distance depending on the section thickness in the castings made in sand molds under changing casting conditions. Thus, the fluidity and propagation distance of the liquid metal under the changing casting conditions in the parameters determined within the scope of the study were determined comparatively with experimental and modeling techniques.