Türkiye Cumhuriyeti jandarması ve uluslararası jandarmalar ve askerî statülü kolluk kuvvetleri (FIEP)
Gendarmerie of the Republic of Turkey and international gendarmes and law enforcement agencies with military status (FIEP)
- Tez No: 756089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyadaki güvenlik algısı günümüzde değişim ve gelişimlerin etkisini sürekli bir dönüşüm ile zorunlu hale getirmektedir. Önceki dönemlerde çok dar bir şekilde değerlendirilme imkânı bulan mücadele esasları, ülkelerin oluşturduğu sınırların kapsam dışında kalmaları ile gerekli önemin verilmesi açısında zorunlu olmuştur. Bu yüzden güvenliğin nitelikli değişimi, her yerde suç işleyen ve suça teşvik edenlerle baş edebilme çalışmalarına yönelik yöntemlerin değişimi şart görülmüştür. Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti Jandarmasının, Ulusallar Jandarmalar ve Askeri Statülü Kolluk kuvvetlerindeki yeri, 15 Temmuz 2016 yılından sonraki süreçte Türkiye Cumhuriyeti Jandarmasının Uluslararası arenadaki diğer paydaş üyelerinin bağlılık durumu ve 21 yüzyılda Askeri Statülü Kolluk Kuvvetlerinin ' gerekliliğinin artacağı yönünde görüş sunmayı amaçlamıştır. Türk Jandarma teşkilatının yapısı ile FİEB üyesi ülkelerin askeri statülü kolluk kuvvetleri incelenmiş ve yeniden yapılandırılan Türk jandarma teşkilatının FİEB bünyesindeki paydaşları (Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz) ile yapısal, bağıllık gibi benzerlikleri, bulunduğumuz çağda özelikle gelişmiş olan ülkelerin daha çok etkileneceği anarşi, terör, yağma gibi olaylar da yerel Polis teşkilatının yetersiz olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The perception of security in the world today makes the impact of changes and developments mandatory with a continuous transformation. The principles of struggle, which had the opportunity to be evaluated very narrowly in previous periods, were mandatory in terms of giving the necessary importance to the fact that they were outside the scope of the borders established by countries. For this reason, a qualified change in security, a change in methods for dealing with those who commit crimes and incite crime everywhere have been deemed essential. In this study, it is aimed to provide feedback on the status of the military and police forces of the other members of the Gendarmerie of the Republic of Turkey and the status of the National Gendarmerie of the Republic of Turkey in the international arena after July 15, 2016, stakeholder commitment to the situation and needs. because 'Law Enforcement Officers with Military Status' 21. its necessity will increase in the century. With the structure of the member countries of the organization of the Turkish gendarmerie law enforcement agencies with military status FIEB examined and restructured FIEB stakeholders within the organization of the Turkish gendarmerie (France, Italy, Spain, Portugal) with structural similarities as bagillik, in the present age, especially in more developed countries which is affected anarchy, terror, looting has also been assessed that events such as the local police force may be insufficient.