Deck of sounds: Usability of pattern language for sound design in the Dead Space franchise
Ses destesi: Ses tasarımı için desen dilinin Dead Space serisi için kullanılabilirliği
  1. Tez No: 756094
  2. Yazar: KEMAL ÇAĞLAR GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL BARKIN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dijital Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Oyunlardaki ses tasarım süreci, oyunun geliştirme döngüsünde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle korku oyunlarında sesin oyunculara gerilim hissini çok daha iyi verebilmesi sebebiyle oyun tasarımının çok önemli bir kısmını oluşturur. Bu makalede, Dead Space serisinin ses tasarımını incelemek için Audio Mostly 2011 Konferansında oluşturulan ve“Oyunlarda Tasarım Desenleri: Ses Tasarımı için Kullanımı”adlı bilimsel makalede yayınlanan kart destesini kullanacağız. İnceleyeceğimiz 77 kart var ve Dead Space 1, Dead Space 2 ve Dead Space 3 oyunlarını ve desen dilini kullanarak kartlar arasında bağlantı kurmaya çalışacağız ve kartların içine yeni örnekler ekleyeceğiz. Ayrıca, Dead Space serisindeki ses tasarımı kararlarını kullanarak desteye yeni kartlar ekleyip ekleyemeyeceğimizi araştıracağız.
Özet (Çeviri)
The sound design process in games has a crucial part in a game's development cycle. Especially sound in horror games is one of the key parts of the game design since games give the tension better to the player with sound. In this paper, we will use the deck of cards that has been established at the Audio Mostly 2011 Conference and released in the scientific article“Design Patterns in Games: the case for Sound Design”to inspect the Dead Space franchise's sound design. We have 77 cards to review, and we will try to link the cards using the games Dead Space 1, Dead Space 2, and Dead Space 3 and the pattern language and add new examples to the cards. Also, we will investigate if we can add new cards to the deck using the sound design decisions in the Dead Space Franchise.